За Кампания 2025 в обвързаната с производство подкрепа отново са заложени въведени вече промени и облекчения, но има и новости, свързани най-вече с нуждата да се събере повече информация за производството и съответно да се облекчи то в бъдеще.
Нови възможности, бюджети и промени в тазгодишните екосхеми
Това е обобщението от разясненията на Земеделското министерство (МЗХ), представени на среща с фермери в Пловдив, която бе първата от поредица такива.
Тази година бюджетите на обвързаните с производство плащания са съответно: за сектор „Животновъдство” - 64 204 220 евро, а за плодове, зеленчуци и за протеинови култури - 59 238 862 евро.
„Все повече внимание започва да се отделя на секотор „Животновъдство” като такъв, който има нужда не само от тази специфична подкрепа, но и от друг вид подкрепа, тъй като подпомагането в сектора не може да компенсира конкурентоспособността за фермерите”, заяви Аделина Стоянова, директор на Дирекция „Директни плащания” в МЗХ и обясни:
„И тази година няма изискване за представянето на документи с конкретни количества мляко или месо за реализация на продукцията, но се запазва изискването за спазване на секторното законодателство по отношение на пазарите за мляко и по отношение на животните за клане.
Всички животновъди и през 2025 г. не е необходимо да представят в ДФ”Земеделие” фактури с конкретни количества млека или документи, удостоверяващи продадени или заклани животни, но е необходимо да спазват изискванията движението на животните да бъде придружено с ветеринарномедицински свидетелства, а търговията с мляко да бъде в изпълнение на изискванията на условията за мляко, както при директните продажби, така и в случаите, когато се реализират количества чрез изкупвачи.”
В заявлението за подпомагане през 2025 г. за всички площи, които са свързани с отглеждане на зеленчуци, има изискване да се отбележи дали площите са поливни, или не са. Ако се отбележи, че са поливни, към системата трябва да се прикачи документ, който да показва правното основание за ползването на водата за напояване. Той може да е договор с „Напоителни системи”, документ, които показва правото на ползване на собствен водоизточник или договори с трети страни за ползване на вода за напояване.
„Ако не използвате вода за напояване, също трябва да отбележите това в заявлението”, подчерта Стоянова и обясни, че това по никакъв начин няма да компрометира плащанията, тъй като се въвежда със статистическа цел.
Повече информация за производството ще се събира и при стопанствата с трайни насаждения.
„При въвеждане на информацията за трайни насаждения, за да можем да автоматизираме процеса и да избегнем всяка година представянето на документите от агроном за това дали насажденията са в плододаване, или не, от тази година започваме да събираме информация за годината на създаване на трайните насаждения, за да съберем базови данни за създаване на Регистър на трайните насаждения и да отпадане на необходимостта за ежегодно представяне на документите от агроном”, разясни Аделина Стоянова
Друго важно нововъведение, засягащо интервенциите, които са свързани с плодове и зеленчуци, е, че при доказване на реализацията на продукцията се допуска и фактура за производство на ишлеме. Това означава, че тези, които не могат да реализират продукцията си в сурово състояние, а я използват за преработка на ишлеме, могат да получат подпомагане в рамките на обвързаната подкрепа при представяне на фактура, от която да се вижда количеството на плодовете или зеленчуците, преработени на ишлеме.
През 2025 г. продължава и стартиралата през 2024 г. обвързана подкрепа за семена от картофи. Бюджетът по интервенцията е 419 400 евро.
По нея се подпомагат площи за отглеждане на картофи за семена, като бенефициентите трябва да са регистрирани по реда на чл. 22 от Закона за защита на растенията, а производството на семена за картофи се сертифицира от Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол (ИАСАС).
„Често ме питаха за доказването на реализираните количества. Всъщност информацията за добитите количества семена от картофи се обменя служебно между ИАСАС и ДФ”Земеделие”, като колегите от БАБХ имат ангажимента по пробовземането във връзка с необходимите изпитвания за сертифициране. Не е необйодимо да се предоставят фактури за количества, използват се сертификатите от ИАСАС”, каза още Аделина Стоянова.
0 КОМЕНТАРА