Нови промени в Наредба № 5 от 2018 г. за прилагане на правилата на биологично производство, етикетиране и контрол, и за издаване на разрешение за контролна дейност за спазване на правилата на биологичното производство, както и за последващ официален надзор върху контролиращите лица влизат в процедура по обществено обсъждане до 2 декември т.г., става ясно от земеделското министерство. 

Измененията в Наредбата предвиждат намаляване на административната тежест както за биологичните оператори, така и за контролиращите лица. Това ще улесни процедурите по сертифициране и ще насърчи развитието на биологичното производство в страната, се мотивират от администрацията. 


Едни от основните промени са свързани с Биорегистъра, чиято функционалност е подобрена, като са създадени условия наложените мерки да се докладват на Държавен фонд „Земеделие“, което ще улесни и дигитализира обмена на информация между контролиращите лица, компетентното звено и ДФ „Земеделие“. 

Като допълнително облекчение при въвеждане в Биорегистъра на резултатите от контрола, извършван от контролиращите лица за видовете проверки, лабораторни анализи от взети по време на проверките проби, всички наложени мерки, както и информация за изпълнението им, се предвижда срокът да бъде удължен от три работни дни на десет дни, от извършване на проверката, получаване на лабораторния резултат и налагане на мярката. 
 

Отпада необходимостта/задължението на контролиращите лица да въвеждат ежегодно „Номер на парцел по ИСАК“. Съгласно действащата функционалност площите/обектите в система на контрол ще се нанасят по идентификатор на поземления имот. Вследствие на това изменение информацията се въвежда еднократно и само ще се коригира/актуализира при настъпили промени.

За въвеждане от контролиращите лица в Биорегистъра на рисковите категории на операторите, информация за: поземлени имоти в система на контрол, идентификация на животни; пчелни семейства и аквакултурни съоръжения; промяна в статуса на поземлени имоти/животни/пчелни семейства/аквакултурни съоръжения - биологични, или в преход; издадените разрешения по чл. 4, ал. 2 от наредбата, преработвателните обекти и търговските обекти, срокът се уеднаквява и удължава на десет дни”, сочат промените.

С цел облекчаване на операторите с дейност животновъдство, те ще подават на контролиращото лице актуална информация за: брой, движения и идентификация на животни в срок до десет дни, след края на всяко тримесечие от годината. 
Промяна има и в попълването на сертификатите за различни търговски и производствени дейности с цел да се намали административната тежест върху операторите. Съкращават се и сроковете за издаване на разрешения за някои дерогации - събиране на мекотелни индивиди за разплод от естествената среда и  използването на небиологичен растителен репродуктивен материал и др.


Предвижда се да се подобри и комуникацията между контролиращите лица и компетентните органи при обмена на информация за стартиране на разследване, при установени несъответствия, нередности и наложени санкции с пълната документация към тях, както и за стартирането и приключването на официално разследване от контролиращите лица при несъответствия за продукти със засегнат биологичен характер, като с въведените срокове от 5 работни дни се цели незабавяне на налагането на мярка.

Това правило ще важи несъответствия или нарушения от ниво ниво 2 „Сериозни“ и/или ниво 3 „Критични“, което не засяга биологичния характер на продукта, предвиждат още промените в Наредбата.