Националната асоциация на зърнопроизводителите е изпратила в Министерството на земеделието и храните искане за промяна на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г.
Асоциацията предлага промени, които да облекчат както земеделските производители, така и държавната администрация. Това коментира за Агри.БГ председателят на Управителния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов.
„Първо да тръгнем от там защо искаме промяна в екосхемите.
Тези промени се налагат поради анализа на кампанията по заявяване и оторизация на плащанията. България е заложила изключително високи екологични амбиции в частта екосхеми. Тези екологични амбиции не могат да бъдат компенсирани с наличния бюджет. Ако приемем, че в момента заявяването на екосхемите показва нужда от Х бюджет, то в Стратегическия план на България имаме половината от него.
Това означава, че в даден момент през следващата година, когато дойде времето за плащане на екосхемите, земеделските производители ще бъдат крайно недоволни от ставките, които ще получат спрямо изискванията, които изпълняват.
При положение, че ние имаме няколко неща, които са известни – бюджетът е ясен, площите са ясни, остава единствено да улесним живота на земеделците. Как може да стане това?
Към момента сектор „Зърнопроизводство" има три екосхеми, по които участва. Това са екосхемата за намаляване използването на пестициди (Еко-НИП), екосхемата за запазване и възстановяване на почвения потенциал – насърчаване на зелено торене и органично наторяване (Еко-ЗВПП) и екосхемата за разнообразяване на отглежданите култури (Еко- РОК). Националната асоциация на зърнопроизводителите предлага да се обединят тези три екосхеми в една. Тази нова екосхема да обедини и бюджетът на трите екосхеми. Това означава, че на база обработваемите площи и наличния бюджет, ще се получи една твърда ставка от около 11 лева на дка за всички площи.
Какво ще представлява екосхемата като изисквания за изпълнение? На първо място, базово изискване по тази екосхема ще бъде отглеждането на 4 култури. Т.е. базовото изискване е Еко-РОК – това е за по-големите стопанства, по-малките са с две или три култури. И допълнителното изискване е върху 25% от площите, с които кандидатстваш да изпълниш поне едно от изискванията на Еко- НИП или Еко-ЗВПП или протеинови култури, като ставка се получава за всички площи, с които кандидатстваш”, обясни Проданов.
Според него най-важното е, че ще се облекчи административната тежест върху земеделските стопани. Освен това ще се улесни администрацията при оторизация и проверка на плащанията и ще се гарантира яснота при бюджетирането на екосхемата и стопанствата.
„Всеки един стопанин, когато кандидатства, ще знае колко пари ще получи”, подчерта още Проданов.
Предложението на Националната асоциация на зърнопроизводителите е изпратено до Комитет по наблюдение.
В началото на следващата седмица новият заместник-министър на земеделието Лозана Василева свиква работна група по темата за изменението на Стратегическия план за развитие на селските райони.
Агри.БГ следи развитието по предложението за промяна и опростяването на екосхемите.
5 КОМЕНТАРА
12.08.2024
10.08.2024
09.08.2024
09.08.2024
09.08.2024