Ветеринарни лекари са започнали спешно да поставят ваксини срещу болестта антракс на всички тревопасни животни в с. Брестовене, Разградска област и село Стефан Караджово, Ямболско. Сайтът на Националната ветеринарномедицинска служба не е полезен по никакъв начин на заинтересованите, тъй като там няма актуална информация по въпроса. В секцията за новини висят само информациите за въвеждането на препоръчителните държавни стандарти за месото, с които агроминистерството си прави реклама. Иначе информация, за случая, който касае здравето на много животни и хора липсва.


В двете села има съмнение за наличие на заболяването. В с. Брестовене са умрели шест овце, но пробата все още се очаква да бъде потвърдена от лабораторията в Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт към НВМС в София.


Проба от животно в с. Стефан Караджово не е било възможно да се вземе, тъй като не са били открити останки от закланото животно, което може да е било заразено. Няма други заболели животни в селото.


Животните в с. Стефан Караджово са били ваксинирани през септември м.г., въпреки че там няма регистриран случай, но селото попада в рискова зона.


В близост до с. Брестовене антракс не е бил регистриран през последните 30 години и заради това не са били поставяни ваксини. В цялата страна от около две години няма потвърден случай на заболяването.


Няма констатирани случаи на заболели животни от антракс на територията на област Велико Търново, каза пък д-р Станимир Спасов, директор на регионалната ветеринарномедицинска служба.


В изпълнение на държавната профилактична програма ваксинация срещу антракс се извършва всяка година
във всички селища на територията на страната, в които е регистриран случай на заболяването през последните 30 години. На местата, в които антракс е регистриран през последните 10 години, ваксинацията се извършва два пъти годишно.


През последните три десетилетия в областта е била регистрирана болестта на няколко места, най-вече в Свищовския край.
Д-р Спасов поясни, че заболяването се предава и при животните, и при хората. Антраксът е остро бактериално заболяване, което се разпространява бързо, добавя и председателят на Съюза на ветеринарите във Велико Търново д-р Русин Иванов. По думите му, начинът на пренасяне е различен, може и чрез допир с животно човек да се зарази.

Случайно или не, тревогата заради възможното разпространение на антракс съвпадна със символичния протест на ветеринарните лекари. Те имат искания към Министерството на земеделието и храните и ако до края на август няма резултат, може да се стигне до ефективни протести.


Ветеринарите протестират и срещу отсъствието на ефективен контрол върху разпространението на лекарства и остатъчните вещества в суровините от животински произход, както и срещу забавянето на плащания за профилактични прегледи и ваксинации на животните.


Те настояват за реформа и за диалог с Министерството на земеделието и храните, от който и двете страни имат полза, за ясни правила, за засилен контрол на разпространението на ветеринарномедицинските препарати, за повече информация от държавата за разпространението на инфекциозните заболявания.


Според лекарите състоянието на пазара за продажба на лекарства и препарати граничи с анархията. Медикаменти за лечение на животни се продавали безконтролно по тържища и пазари.