От 2025 г. подкрепа за застраховане на земеделските култури може да бъде предоставена и за вече сключени застрахователни полици, стига да са в рамките на стопанската година. Освен това вече не е необходимо да се работи само със застрахователи, сключили споразумение с Държавен фонд „Земеделие” (ДФЗ), както беше по държавната схема досега.
Това са част от нововъведенията в политиката за подкрепа на застраховането в земеделието. От настоящата година съфинансирането на застрахователните полици продължава да е на основата на държавна помощ, но с бюджет по Стратегическия план чрез интервенцията „Инструменти за управление на риска – финансов принос за приеми по застрахователни схеми".
Покритите застрахователни рискове са освен добре познатите досега – за неблагоприятни климатични събития (слана, буря, градушка, заледяване, пороен или непрекъснат дъжд, тежка суша), но и за други неблагоприятни климатични събития, които не са в обхвата на застраховането. Именно те се очаква да бъдат покрити с въвеждането на по-късен етап на т.нар. Взаимоспомагателен фонд.
„В края на годината или в началото на другата година ще има възможност взаимоспомагателният фонд да подпомогне всички други рискове, които стандартно застрахователят не покрива, и така да комбинира необходимата пълна застраховка на земеделската продукция”, обясниха експертите на агроминистерството (МЗХ) по време на информационна среща за Кампания 2025 в Пловдив.
Заместник-министърът на земеделието Лозана Василева разясни новата интервенция и какво следва да направят кандидатите по нея:
„В заявлението за директни плащания може да заявите, че за съответния парцел ще желаете подпомагане. За парцелите, които сте посочили, сключвате застраховка. След приключване на кампанията ще се отвори прием в СЕУ, в който ще може да си прикачите полиците и плащането по тях. След това ДФЗ ще разгледа заявленията и ще извърши плащанията в рамките на два месеца, с които ще ви възстанови 70% от сумата по полицата.
Това, което е новото в сравнение с държавната схема, е, че допускаме, ако вече сте направили такава застраховка, например за зърнено-житните култури, чиято сеитба започва през есента на предходната година, да я предоставите и да получите подкрепа по нея. В този случай тя пак се заявява по време на кампанията и в периода на прием може да подадете полицата. Вече поемаме всички застрахователни полици през стопанската година – от октомври до септември, без значение кога е сключена застраховката."
Приемът на заявления за подпомагане по интервенцията „Инструменти за управление на риска – финансов принос за премиите по застрахователните схеми“ стартира на 24 март. Сред основните изисквания за допустимост са кандидатите да са активни земеделски стопани, подали заявление за подпомагане за директни плащания, да имат сключен застрахователен договор и да са без изискуеми вземания.
Допустими за подпомагане са най-рисковите култури. Финансирането е до 70% от застрахователната премия, но е ограничено като сума по видове култури. Допустимите култури, изискванията за площ и максималните суми за подкрепа, може да видите тук. Подробна информация за интервенцията може да откриете в В Наредба № 2 от 18 март 2025 г., на сайта на Стратегическия план и в СЕУ.
0 КОМЕНТАРА