За огнище на Ку-треска в село Дюлево, община Стрелча, област Пазарджик съобщиха пред Агри.БГ местни жители. По-късно информацията бе потвърдена от Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ).
Обрат: Вносът на овче месо от Гърция изпреварва този от Северна Македония
Сигналът, който стигна до редакцията ни, е за умъртвяване на стотици овце в животновъден обект в населеното място, което се извършва днес, 24 януари, а причината е наличието на Ку-треска. Потърсихме за повече информация Агенцията по храните, защото липсваше публична такава.
Няколко часа по-късно на сайта на БАБХ бе обявено, че е констатирано първично възникнало огнище на Ку-треска в село Дюлево. Заболяването е установено в животновъден обект с 315 овце.
"Стопанинът е проявил отговорност и сам е подал сигнал за съмнения за наличие на заболяване, като е оказал пълно съдействие на служителите на ОДБХ-Пазарджик", се казва в текста на прессъобщението.
"Със заповед на изпълнителния директор на БАБХ е забранено придвижването и транспортирането на възприемчиви животни от и към животновъдния обект. Предприети са мерки за контрол и ликвидиране на заболяването, съгласно правилата на европейското и националното законодателство – хуманно умъртвяване и обезвреждане на всички заразени и контактни животни в обекта.
Разпоредено е извършването на механично почистване и многократна дезинфекция на помещенията за животни, оборудването, транспортните средства, както и на дворовете и улиците в и около животновъдния обект в населеното място", съобщават от БАБХ.
Собственикът на животновъдния обект ще бъде обезщетен съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност.
Агри.БГ изпрати запитване с още въпроси, свързани със случая и ще следи темата. А иначе от Агенцията обръщат внимание още, че Коксиелозата (Ку-треска) е зооноза с глобално разпространение и важно здравно и икономическо значение.
Заболяването се проявява чрез широк спектър от клинични признаци като аборти, раждане на нежизнеспособни приплоди, мастити, системни заболявания, свързани с продължителна загуба на продукция и др. Ку-треската може да засегне и хора, затова е важно да се осъществява постоянен контрол.
БАБХ напомня, че редовната проверка на животните от стадото е от съществено значение. При всяко съмнение за заболяване е необходимо незабавно да се уведоми ветеринарен лекар. Обявяването на болестта е задължително и изключително важно за ограничаване на по-нататъшното ѝ разпространение. Припомняме, че сигнали могат да се подават денонощно на телефон 0 700 122 99.
2 КОМЕНТАРА
26.01.2025
25.01.2025