Прилагането на интервенциите в лозаро-винарския сектор, включени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023 – 2027 година, започна от 16 октомври 2023 г. В резултат на изминалия пълен цикъл от тяхното прилагане за една финансова година, проведени на тази база процедури по сертифициране на разходите от изпълнителна агенция „Сертификационен одит на средствата от европейските земеделски фондове“ и стартирана процедура по трето изменение на Стратегическия план, се налага приложимата нормативна уредба да бъде изменена и допълнена, аргументират от аграрното министерство наложените промени в Наредба № 14 от 2023 г. за условията и реда за предоставяне на финансова помощ по интервенциите в лозаро-винарския сектор, включени в Стратегическия план.

Новост в наредбата е въвеждането на задължителен минимален срок на правните основания за ползване на парцелите, върху които ще се изпълняват дейности по интервенция „Преструктуриране и конверсия на лозя“ (5 календарни години, следващи годината на планираната крайна дата за изпълнение на проекта). Така ще има сигурност и обоснованост на одобрените разходи и планираното изпълнение на дейностите за периода на мониторинг. 

По интервенция „Инвестиции в лозаро-винарския сектор“ е изменен текстът, касаещ финансирането на съдове за съхранение на вино, като с промяната отпада извикването за определени материали, от които да са изработени съдовете. По този начин производителите ще могат да съобразяват своята технология на производство с наложените тенденции в съвременното винопроизводство.
По същата интервенция е предвиден текст за предоставяне на документ за собственост или договор за наем на трактор – 5 години, когато се финансира прикачен инвентар за обработка на лозето, а при финансиране на дрон за наблюдение или селскостопански дрон - регистрация на оператор на безпилотно летателно средство. Предвидено е и ограничение на допустимия брой дронове, които могат да бъдат подпомогнати – по един дрон от вид за стопанство (селскостопански или за наблюдение). 

Предвидено е и разходите за строително-монтажни работи по интервенция „Инвестиции в лозаро-винарския сектор“ и интервенция „Инвестиции в екологични съоръжения“ да се възстановяват на база референтни цени, определени от изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“, както и другите допустими разходи за екологични съоръжения, ако за тях са налични референтни цени. 

Съгласно Закона за въвеждане на еврото в Република България е направено изменение в максималните размери на заявените разходи по проектите по интервенциите, като таваните са посочени в евро, а където са определени пределни цени, стойностите са и в двете валути – лев и евро.

В проекта на наредба са удължени някои срокове за административна обработка от страна на Държавен фонд „Земеделие“ (на етап плащане), което се налага от реалната необходимост за прилагане на всички административни процедури за финализиране на работата в срок, коментират в мотивите си от земеделското министерство. 

Промените в Наредба 14 ще бъдат в процедура на обществено обсъждане до 16 юни 2025 г. 
 

Подкрепете независимата журналистика