След като студената вълна от последните дни нанесе сериозни щети върху овощните насаждения в страната, земеделските производители са изправени пред ново предизвикателство – очакваните отново минусови температури в края на седмицата.
Овощари от Сливенско втора нощ палят огньове в градините
Според прогнозите на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) в периода от 9 до 11 април 2025 г. се очаква променлива облачност с валежи от дъжд и сняг на места. Минималните температури в някои райони ще паднат под нулата. Например за Шумен са посочени минимални температури от -5°C на 8 и 9 април и до -2°C на 11 април. В следващите дни температури под нулата ще има и в Софийско, а в петък най-студено (-3°C) ще е в област Сливен.
данни: НИМХ
Праскови, сливи, череши, нектарини, включително круши и в по-малък процент ябълки са измръзнали в Североизточна България при студовете през последните дни, съобщи пред Агри.БГ Николай Колев, председател на УС на Съюз на дунавските овощари (СДО).
"Пораженията са сериозни, но още е рано да кажем с точност, ще стане ясно в следващите дни. Неминуемо при тези минусови температури, и то в продължение на часове, измръзванията са масови", заяви браншовият представител.
100% щети по кайсиите в Дунавската равнина бяха регистрирани от овощарите още през февруари. Новата вълна от студ е поразила и останалите овощни видове. Мирослав Черников, член на УС на СДО от Силистренско, описва ситуацията:
„Каквото е успяло да оцелее от измръзванията по-рано, сега вече е заминало. При колегите в Шумен температурите са падали до минус 6-7 градуса. От последния студ поразени вече са и крушите, и ябълките, прасковите си заминаха още с кайсиите.“
Априлските студове не подминаха и Югоизточна България. В районите на Карнобат и Айтос, продължилите с часове температури от -3 до -5°C са унищожили праскови, сливи, череши и други цъфнали овошки.
„Има повсеместно измръзване на костилковите овошки, нямаме големи надежди и за семковите. Крушите бяха цъфнали. Прасковите тъкмо бяха прецъфтели преди да настъпи този студ, а черешите и сливите бяха в пълен цъфтеж", информира Живка Гроздева, земеделски производител и член на УС на Асоциацията на овощарите в България (АОБ).
Обхванати от притеснение и обхождащи градините си са и стопаните в Кюстендилско. На никой не му се говори сега, притеснени са, но споделят пред Агри.БГ, че измръзванията по черешите са видими. Евентуални надежди има за ябълките.
Овощарите се надяват на подкрепа от страна на държавата чрез т.нар. "Помощ за компенсиране на щетите по земеделските култури, причинени от неблагоприятни климатични условия". От СДО вече поискаха от агроминистерството подкрепа и за градините, които са с щети под 100%, тъй като загубите са сериозни и разходите не могат да бъдат покрити с минимални добиви.
1 КОМЕНТАРА
09.04.2025