Накратко:
• Производството на зърно в Китай ще достигне 706,5 милиона тона
• Вносът на царевица и пшеница в страната спада съответно с 40% и 37%
Стремежът на Китай към зърнена независимост изглежда се отплаща, тъй като по последни прогнози страната очаква рекордно производство и намаляващ внос през пазарната 2024-2025 година, според неотдавнашен доклад на Службата за чуждестранно земеделие (FAS-USDA).
FAS прогнозира производството на зърно в Китай да достигне 706,5 милиона тона, което е увеличение от 1,6% спрямо предходната година, което се дължи на увеличените площи и по-високите добиви. Според агенцията и трите основни отглеждани култури се очаква да постигнат увеличение в производството.
Производството на пшеница се очаква да се увеличи с 2,6% на годишна база до 140,1 милиона тона, благодарение на по-високите добиви спрямо миналата година, пише в доклада на агенцията.
Националното статистическо бюро на Китай прогнозира 2% годишно увеличение на производството на царевица при 294,9 милиона тона, подкрепено от увеличената сеитба на хибриди с висок добив.
Китай, който е най-големият производител на пшеница и ориз в света, се очаква леко да увеличи производството си на ориз през 2024-2025 г. до 145,3 милиона тона.
От гледна точка на търговията със зърно най-забележителното развитие е прогнозираният спад от 40% при вноса на царевица и 37% спад при този на пшеница.
FAS предвижда „стратегическо намаляване на вноса на царевица (от 23,4 милиона) до 14 милиона тона като част от правителствените политики за защита на местните фермери, съчетани с усилията за диверсификация на доставчиците на царевица, което води до повече царевица, идваща от южноамерикански произход.“
Според агенцията, резкият спад на вносната пшеница се дължи на силното вътрешно производство и слабото търсене, „въпреки че търговията с Аржентина се разширява“.
Усилията на Китай към независимост идват в момент, в който пред зърнените пазари се задават радикални промени. Буквално преди дни, президентът на САЩ Доналд Тръмп смени ръководството на USDA.
Както е известно, USDA е институцията, която изготвя периодични доклади за развитието, прогнозите за производството, запасите и търговията на пазара с основни селскостопански стоки. Нейните анализи са сред малкото фактори, които директно влияят върху цената на зърнените и маслодайните семена по международните борси и пазари, включително и у нас.
Новата аграрна администрация на Тръмп има за цел да изпълни програмата на президента „Америка на първо място“ и да гарантират, че нуждите на американските фермери в секторите на полевъдство и животновъдството се възприемат като приоритет.
Новият екип е изграден от хора с образование в областта на икономиката и селското стопанство, но също така има и имена, замесени в търговията с маслодайни семена, както и политици, които са били активни под ръководството на Тръмп по време на първия му мандат.
0 КОМЕНТАРА