“Общата селскостопанска политика (ОСП) се нуждае от допълнителна яснота, за да улесни работата на организациите на производителите на плодове и зеленчуци!”, това заявява Люк Ваноирбеек, председател на работната група Copa&Cogeca за плодове и зеленчуци и генерален секретар на Федерацията на белгийските градинарски кооперации в съобщение до медиите.
По думите му европейските потребители често не са наясно с жизненоважната роля, която играят организациите на производители в селскостопанския сектор.
По данни на Европейската комисия към 2022 г. има регистрирани 1536 организации на производители и 26 транснационални организации на производители в сектор “Плодове и зеленчуци”.
“От 1996 г. ЕС предоставя целева помощ на организациите на производителите на плодове и зеленчуци. Тази помощ има за цел основно да засили позицията на производителите във веригата на доставки чрез насърчаване на колективни действия и инвестиции, управление на кризи и усилия за адаптиране към изменението на климата и опазване на околната среда.
Тази подкрепа е пропорционална на оборота на органидацията, което позволява съфинансиране на до 50% от оперативния фонд, който производителите създават за изпълнение на многогодишни оперативни програми.
Благодарение на тези съфинансирани от ЕС оперативни програми, организациите на производители в сектора на плодовете и зеленчуците засилват преговорната сила на отделните производители и осигуряват справедлива и прозрачна система за продажби за всички членове. Освен това се насърчава устойчивото развитие, като се занимават колективно с икономическите, социалните и екологичните измерения, като предлагат групови сертификати като Global GAP”, допълва още Люк Ваноирбеек.
От 2023 г. организациите на производителите обаче трябва постепенно да изпълняват своите оперативни програми съгласно новата ОСП до 2025 г. Новата политика предоставя по-голяма субсидиарност на държавите членки, като им позволява да прилагат своите национални стратегически планове въз основа на собствените си селскостопански приоритети. Това обаче може да създаде правна несигурност, водеща до несъответствия и ограничаване на възможностите за оперативни програми в сектора на плодовете и зеленчуците.
“При предишната система малките и средни организации на производителите можеха да получават частични плащания директно от ЕС. Съгласно новата ОСП обаче тези частични плащания са оставени на преценката на държавите-членки или регионите, които могат да решат да не ги прилагат. /.../
Опасявам се, че до 2025 г. много малки и средни организации на производители в сектора на плодовете и зеленчуците може да не са в състояние да създадат нови многогодишни оперативни програми съгласно новите правила на ОСП или да решат да не го правят. Това може да доведе до значително намаляване на обема на плодовете и зеленчуците, предлагани на пазара чрез организациите, което е крачка назад във всеки смисъл!”, категоричен е Ваноирбеек.
По думите му от решаващо значение е да се стимулира растежът на признатите организации, особено в региони, където има проблеми с производството на плодове и зеленчуци и това трябва да бъде акцент по време на Специалния комитет по земеделие (SCA), се казва още в изявлението.
0 КОМЕНТАРА