В списъка на моделите кошери, допустими за подпомагане, да се включат и такива, изработени от полиетилен с висока плътност (HDPE), известни още като пластмасови кошери. Предложението е внесено от пчелар от Сливенско и засяга интервенция „Подновяване на пчелните кошери в Съюза, включително развъждане на пчели“.
Четете още: Задава ли се криза и за пчеларите заради студа?
Добрата новина е, че Управляващият орган на Стратегическия план вече е изпратил трето изменение за одобрение от Европейската комисия, включително и това предложение от пчеларския сектор.
Ако то бъде прието, ще се наложи изменение на действащата Наредба №8 от 2023 г., която към момента допуска единствено използването на дървени или полистиролни кошери и елементи. Според подателя на предложението, промяната е наложителна, тъй като HDPE кошерите предлагат значителни предимства, както от практическа, така и от екологична гледна точка.
Пластмасовият кошер се отличава със силна топлоизолация, която осигурява стабилен микроклимат през лятото и зимата, улеснявайки презимуването и ранното пролетно развитие на пчелите. Освен това конструкцията му включва дъна със системи за улавяне на акари, което улеснява борбата с вароатозата и намалява риска от повторно заразяване. Прашецоуловителите, с които разполагат, са съобразени с физиологията на пчелите и позволяват събиране на цветен прашец без травми за насекомите.
Кошерите от HDPE са също така значително по-издръжливи, гъвкави и устойчиви на външни влияния в сравнение с дървените. Те не изискват поддръжка, не се напукват, не гният и се почистват лесно, без опасност от загнездване на вредители. Животът им е в пъти по-дълъг, което означава по-ниски дългосрочни разходи за пчеларите. Производството и употребата на пластмасови кошери спестяват и хиляди декари горски ресурси, тъй като елиминират нуждата от дървесина.
Не на последно място, предимство на HDPE материалите е съвместимостта им с принципите на Кръговата икономика. Кошерите са създадени да бъдат устойчиви, рециклируеми и щадящи околната среда. Те не отделят вредни емисии по време на производствения процес, а отпадъчните материали се използват повторно. Това ги превръща в устойчива и отговорна алтернатива, както към природата, така и към пчелните семейства.
Предложението е да се признае правото на подпомагане не само за комплектите модели кошери като Лангстрот-Рут, Дадан Блат и Фарар от дърво и полистирол, но и за техни варианти и елементи, произведени от пластмаса – капак, покривна табла, плодник, магазин, дъно и корпус. По този начин ще се даде възможност на пчеларите да използват иновативни и високофункционални решения, съобразени с най-новите изисквания на сектора и опазването на околната среда, аргументира се пчеларят от Сливенско.
5 КОМЕНТАРА
16.04.2025
16.04.2025
16.04.2025
16.04.2025
16.04.2025