Позицията на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация е категорична, че трябва да се изпратят проби от стадото във Велинград в референтната лаборатория в Монпелие и да се видят резултатите. Това е редът, по който ще се приключи съответната процедура по лабораторни изследвания. В България са изследвани два пъти проби и остава да се види какво ще стане във Франция.
„Дотогава сме призовали да няма умъртвяване на животни, а в целия период от време докато се чакат резултатите трябва да се обследват всички възможни варианти за различен подход към ситуацията, като един от възможните варианти е евтаназия“, коментира за Агри.БГ Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация за Агри.БГ.
„От Българска агенция по безопасност на храните не са взети никакви дезинфекционни мерки във фермата във Велинград, за да не излиза заразата от там“, каза още Караколев, за когото сериозният проблем е осигуряването на биосигурността. Освен това от НОКА припомнят, че не е предприето нищо още при индикациите, че болестта върлува в две съседни държави.
Друг голям проблем е, че не се търси решение за спиране на незаконната търговия. Има цяла група хора, които се занимават с незаконна търговия на животни – джамбазите. „С всевъзможни превозни средства те влачат животни от цялата страна и от чужбина. От тези хора най-често идват заразите и тяхното разпространение“, убеден е той.
За Караколев е немислимо експертите от агенцията по храните да не знаят кои са тези хора, които обикалят страната. Той е сигурен, че е възможно с превантивни мерки да се стопира тяхната дейност.
Отношението на БАБХ към фермерите също е подложено на критика от съпредседателят на НОКА. От асоциацията настояват за оставка на ръководството на хранителната агенция.
Изпращането на контролни проби към Монпелие обаче все още предстои. За целта трябва да се осигури прозорец за подобни изследвания. Необходимо е от Франция да изпратят екип, тъй като пробата е „биобомба“ докато не излязат резултатите. Пробите ще се транспортират по специален начин, а след изследване ще бъдат унищожени. През тази седмица обаче е малко вероятно да пристигнат хора от Монпелие, става ясно от думите на Караколев.
Междувременно министърът на земеделието и храните Георги Тахов се срещна още веднъж със собствениците на стадото във Велинград. Той ги призова в бърз порядък да вземат решение - обезщетение или трета проба в Европейската референтна лаборатория в Монпелие. Министърът е изразил готовността за изплащане на адекватно обезщетение в най-бърз порядък - 960 000 лв. след финалното изчисление.
В случай, че изберат обезщетението - стопаните ще могат да го получат в рамките на 7 дни след обезопасяване на огнището и през януари вече ще могат да възобновят дейността си. Ако изберат още едно тестване в Монпелие - ще се изчака, докато дойдат резултатите.
Георги Тахов е акцентирал и на важността на бързите действия за предотвратяване на евентуални санкции от страна на ЕК. Много стопанства в страната се тревожат, че протакането може да доведе до забрана на търговия с месо и млечни продукти от България като страна с действащо огнище.
3 КОМЕНТАРА
04.12.2024
03.12.2024
03.12.2024