На много места в страната вече приключи жътвата на ечемика. На лице са и първите оферти на търговците, които са доста занижени. Пред Фермер.БГ Станислав Дечев, който отглежда 10 хил. дка в района на Павликени разказа, че е ожънал ечемика и рапицата. С пшеницата все още не е започнал, защото изчаква подходящи условия. На фона на сушата средният добив, който земеделецът е постигнал от ечемика, е сравнително добър – 440 кг от дка.

Като „трагична” обаче Дечев определи изкупната цена на ечемика – 150 лв/тон предлагат търговците за фуражния и 180 лв/тон за пивоварния ечемик. За сравнение – през миналата година по това време тон пивоварен ечемик се е търгувал между 240 и 260 лв. В момента, след всичкия положен труд и след всички вложени средства за постигане на реколтата се оказва, че земеделецът работи на загуба – под себестойността на продукцията. „За да съм на нулата или на някаква минимална печалба, трябва да продавам поне на 190 лв”, коментира той. Дечев все пак изрази надежда, че цената на ечемика ще се повиши в следващите седмици.

Тук е моментът да подчертаем, че през тази година земеделците имаха и по-големи производствени разходи, свързани с високите цени на горивата, торовете и т.н. Съчетани със забавеното изплащане на субсидиите за единица площ, забавеното финансиране на проектите им, както и непосилните лихви на банките, положението на земеделците не е никак „розово”.

Изключително ниски пък са добивите от ечемик в района на Раковски, съобщи земеделецът Йосиф Делянски. Той също е приключил с жътвата на ечемика – от декар е изкарал 280 кг. Започнал е и жътвата на пшеницата, която за сега е с приблизително същия добив. В сравнение с миналата година добивите са много по-ниски – ечемикът през 2008 год. е бил 400 кг от дка.

Зърнопроизводители от югоизточна България коментираха във форума на Фермер.БГ, че в региона се предлагат цени за ечемика от 170 – 180 лв за тон. 200 лв за тон от зърнената култура предлагат на фермери от северна България. За радост, има и положителни прогнози на земеделците – а именно, че цената на зърното ще надхвърли 300 лв. без ДДС.

Фермерите изключително разчитат на добра цена на ечемика, за да започнат подготовката за сеитбата, тъй като приходите от пшеницата винаги идват значително по-късно заради блокирането на пазара веднага след жътвата. Зърнопроизводителите се надяват и на повишаване на изкупните цени на ечемика, за да бъдат в състояние да покрият производствените си разходи.

© 2009 Всички права запазени. Позоваването на източник Фермер.БГ е задължително!

снимка: Chalaka