Преговорите между Съвета на ЕС, Европейския парламент и Европейската комисия (ЕК) за реформата на Общата селскостопанска политика (ОСП) напредват бавно.

Министерството отхвърля 2018 г. като референтна година за ДЗЕС1

Оказва се, че дискусиите относно зелената архитектура продължават да спират по няколко точки. На първо място са разминаванията какъв да бъде делът от бюджета за първи стълб, посветен на екосхеми. Докладчикът Петер Яр отхвърли всякакъв среден път между позицията на Съвета на ЕС (20% от директните плащания, посветени на екосхеми) и тази на Парламента (30%), „защото Парламентът знае, че 25% биха били твърде малко“. 

Разлики продължават да съществуват и в списъка с екосхеми и в някои стандарти за Добро земеделско и екологично състояние на земята (ДЗЕС). Тук става дума особено за ДЗЕС 9, който се отнася до процента на непроизводствените площи. По този въпрос има няколко различни гледни точки между Парламента, Съвета и Комисията. 

Добрите практики по ДЗЕС 9 залагат на: запазване на особеностите на ландшафта, забрана за рязане на живи плетове и дървета през размножителния период и периода на отглеждане при птиците; мерки за избягване на инвазивни растителни видове.

По отношение на ДЗЕС 9 след 2022 г. у нас земеделското министерство предлага стопанство с обработваема земя над 10 ха да поддържа поне 5% от обработваемата земя като:

•    непроизводствени площи и характеристики (земя, оставена под угар, особености на ландшафта като живи плетове, обрасли с дървесна растителност ивици или дървета в редица, дървета в група, ивици по краищата на гори, площи с дървесни видове с кратък цикъл на ротация, буферни ивици с тревна растителност) и/или:
•    междинни или азотфиксиращи култури, отглеждани без използване на продукти за растителна защита.

За междинните култури тегловния коефициент при изчисляването е 0,3. От изискването за непроизводствени площи могат да се изключат случаи:

•    където повече от 75% от обработваемата земя се използва за производство на треви или други тревни фуражи, представлява земя, оставена под угар, засята е с бобови култури или съчетава тези употреби; 
•    където повече от 75% от земеделската площ представлява постоянно затревена площ и се използва за производство на треви или други тревни фуражи или е засята с култури под вода през значителна част от годината или през значителна част от цикъла за отглеждане на културите, или съчетава тези употреби.

В тралозите между Съвета, ЕП и Комисията към момента са постигнати компромиси по: 

•    ДЗЕС 2 (защита на влажните зони и торфищата);
•    ДЗЕС 3 (забрана за изгаряне на стърнища);
•    ДЗЕС 5 (управление на хранителните вещества);
•    ДЗЕС 6 (поддържане на междуредия и защита от ерозия);
•    ДЗЕС 8 (сеитбооборот);
•    ДЗЕС 10 (площи от Натура 2000). 

Преговорите едва ли ще приключат през първото тримесечие на годината. Следващият триалог относно Стратегическите планове е насрочен за 22 януари, а до края на месец март срещите трябва да бъдат общо пет.

Следете темата и на cap4us.agri.bg.