Очаква се Главна дирекция "Търговия" на Европейската комисия да обяви ембарго върху торове, включително урея, внасяни от Русия, съобщава farmer.pl. Новите ограничения ще бъдат представени от еврокомисаря по търговията Валдис Домбровскис, гласи неофициалната информация.
Европейската комисия няма да вземе това решение самостоятелно, тъй като ситуацията е различна от тази в случая с Регламент 2004/1652, отнасящ се само до зърнените култури.
Възможното решение за забрана на вноса на торове от Русия беше разпространено наскоро от няколко източника, включително и от Яцек Заржецки, който е един от лидерите на полските фермери. Той публикува в мрежата X (някогашния Twitter), за намерението на ЕК да въведе ново ембарго като част от санкциите срещу Русия, този път върху торове (включително урея) и други селскостопански и хранителни продукти.
Според полски източници ЕК няма да вземе решението сама, а ще потърси и подкрепата на Европейския парламент.
Европейският пазар на торове ще бъде засегнат от това решение. В момента немалка част от торовете, използвани от фермерите са с руски произход. Намалението на количеството на предлаганите торове със сигурност ще доведе до ръст на цените.
Междувременно в четвъртък стана ясно, че осем страни са поискали досега Европейската комисия да наложи мита върху торовете, внасяни от Русия.
Преди това министрите от Полша, Естония, Литва и Латвия изпратиха писмо до заместник-председателя на Европейската комисия Валдис Домбровскис за увеличаване на митата върху торове от Русия и Беларус.
Както посочват министрите, износът на торове от Русия и Беларус за ЕС се е увеличил с 52% на годишна база през първите осем месеца на 2024 г., генерирайки 1,2 млрд. евро приходи, като повечето от тези средства са предназначени за подкрепа на руската агресия в Украйна.
Политиците предупредиха, че вносът също е рисков за икономиката на ЕС.
"Торовете, особено тези, съдържащи фосфор, калий и водород, са от решаващо значение за европейския селскостопански сектор, защото осигуряват високо производство и стабилност на реколтата. Но зависимостта на ЕС от вноса на тези стоки, особено от Русия и Беларус, излага блока на несигурност в доставките , което може да застраши продоволствената сигурност в региона“, пишат те в писмото, като припомнят, че производството на торове се основава на природен газ.

5 КОМЕНТАРА
22.11.2024
22.11.2024
22.11.2024
22.11.2024
22.11.2024