Какво ще се случи с остатъчните средства от пчеларските интервенции, питат пчелари. А още по-важен е въпросът защо се стигна до там, че въобще да има такива.

Четете още: МЗХ: Близо 2,5 млн. лева остават незаявени по пчеларските интервенции

Заявената финансова помощ за 2024 г. е в размер на 7,61 млн. лв., като остава неразпределен бюджет от близо 2,5 млн. лв. Приемът на заявления беше кратък – от 9 до 23 декември 2024 г., а общият финансов ресурс възлизаше на малко над 10 млн. лв.

В писмо до земеделския министър от Националния браншови пчеларски съюз (НБПС) посочват няколко причини за недостатъчния брой заявления. Основните проблеми според тях са зле разписаните дейности, финансовият план и краткият срок за кандидатстване. Липсата на информационна кампания също ограничи достъпа на пчеларите до програмата.

Поради тези причини НБПС предлага да се отвори втори прием по пчеларските интервенции, но от Министерството на земеделието все още не е дадено ясно становище дали и кога това може да се случи. Според съюза, ако втори прием не се проведе, съществува риск остатъчните средства да бъдат насочени към определени лица и структури, главно в сферата на майкопроизводството. Подобна практика е била прилагана и в минали години чрез механизма на преразпределение.

Миналата година браншът прие тази схема с обещанието, че няма да се повтори. Ако обаче отново се случи същото, НБПС заявява, че ще информира медиите и Европейската комисия за потенциални корупционни практики.

Неусвоените средства са ясни още от средата на януари, но до момента няма официално обяснение за причините. Според пчеларите условията за изпълнение на някои интервенции са били непривлекателни, а предвидените средства – недостатъчни. Освен това, неподходящият момент на отваряне на приема и краткият срок допълнително са ограничили кандидатстването.

От НБПС смятат, че втори прием е необходим, за да се осигури честно разпределение на средствата. Вместо това се наблюдава забавяне, което може да доведе до преразпределение на средствата в полза на определени интереси. 

Зам.-министър Деян Стратев обясни за Агри.БГ, че дори след преразпределяне на средствата, ще останат средства за втори прием, но според съюза това е заблуждаваща стратегия. От бранша се опасяват обаче, че с подобно „забавяне се прави опит да се обясни, че вече няма време и не може да има втори прием и директно минаваме към преразпределение на средствата в посока към определени хора”.

Затова за финал апелират в писмото си до ресорния министър, че ако има мотивирано становище, базирано на сериозен анализ за причини, налагащи да не се отваря втори прием, да бъдат запознати с него.