Големи количества от плодовата и зеленчукова реколта на българските производители остава по полетата и градините. Тя е годна за консумация, просто няма изискуемия пазарен вид и остава да гние. Заради това от Национална био асоциация (НБА) апелират да се създаде система, по която тази продукция да достига до нуждаещите се граждани и социални заведения.

Производството на ябълки се свива до 8-годишно дъно

Нелепо е нереализираната реколта, която е в сериозни количества тази година предвид суша и лош пазар, да се похабява. Ако пазарът не я оценява, то тя може съвсем пълноценно да изпълнява социална роля, достигайки до хората с ниски доходи, пенсионери, старчески домове, детски градини и прочее. 

Идеята на НБА включва био и конвенционалната продукция, която да се предоставя на Българската хранителна банка или на обществени заведения без да се пускат скъпи обществени поръчки. Оттам посочват, че само в едно стопанство от 200 дка сливи например, поне 200-300 тона продукция е паднала по земята.

„На локално ниво е възможно много бърза да се организира снабдяването с местна продукция на обществените заведения. Всяка община може безвъзмездно да взима тази суровина от производителите в региона с едни приемно-предавателни протоколи и да ги разпределя по направление. Същото е възможно да стане и към Хранителната банка”, заявява Димитър Митев от НБА.

За да се осъществява свободно тази ефективна дейност по оползотворяване на хранителните ресурси, обаче има съществени пречки, демотивиращи фермерите да я извършват.

„Няма утвърдена процедура, по която земеделският стопанин прибира реколтата, която ще дари, извършва този разход, както и транспортните разходи, и да има насрещна компенсация за това. Другият съществен проблем е, че продукцията се води дарена, а не продадена, което води до допълнително облагане с данък. Освен това тези количества не се признават като пазарна реализация и това е проблем за обвързаната подкрепа, обяснява Митев.

По думите му, ако има възможност през тези приемно-предавателни протоколи, да се признае продукцията за реализирана, много земеделци ще оползотворят тази възможност, още повече, че тя е в помощ на хората. Възможни са и други политики за стимулиране на дарителската дейност.

Ако се създаде специална държавна помощ, насърчаваща дарителската дейност, това няма да глътне някакъв съществен държавен бюджет, тъй като тази продукция е с ниска пазарна цена, но социалният ефект от нея ще е значителен. Не става дума да се търси печалба за продукцията, а да се покрият донякъде разходите за прибирането и транспортирането й”, казва още представителят на НБА.

От асоциацията виждат потенциал в идеята и от гледна точка на това, че могат да се намалят разходите за обществени поръчки, които вървят на цени два или три пъти над пазарните. НБА приветства на политическо и браншово ниво диалог в тази посока, защото ползите от оползотворяването на земеделската продукция биха били съществени.