Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) отправи официално предложение до Министерството на земеделието и храните (МЗХ) за пренасочване на неизползваните средства от нестартиралата процедура за "Инвестиции, свързани с ефективно управление на води в земеделските стопанства" към процедура № BG-RRP-6.004 "Инвестиции в технологична и екологична модернизация" по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) заради отчетената значителна нужда от инвестиции в селското стопанство и високия интерес към процедурата, съобщават от НАЗ. 

Процедурата "Инвестиции в технологична и екологична модернизация", част от инвестиция C6.I1 "Фонд за насърчаване на технологичния и екологичен преход на селското стопанство", предизвика изключителен интерес от страна на земеделските стопани, като бяха подадени над 4000 проектни предложения – значително повече от възможностите на първоначалния бюджет в размер на 318 млн. лв. без ДДС.

В контекста на нестартиралата процедура за "Инвестиции, свързани с ефективно управление на води в земеделските стопанства", с бюджет от 99,7 млн. лв., тези средства да бъдат пренасочени към финансиране на подадените вече проектни предложения по процедура BG-RRP-6.004. Така ще се осигури допълнителен финансов ресурс за реализацията на добри проекти, които в момента остават без финансиране“, предлагат от асоциацията. 

От НАЗ се обосновават с трудното положение, в което се намира земеделието.

"Селскостопанският сектор се намира в изключително предизвикателна фаза, белязана от климатичните промени, нестабилността на пазарите и недостатъчната подкрепа по линия на екосхемите. В тази ситуация, своевременното осигуряване на допълнителен финансов ресурс чрез прехвърлянето на средства от НПВУ би представлявало стратегически подход за укрепване на стопанствата и повишаване на устойчивостта в дългосрочен план“, казват още от НАЗ. 

Приемът по процедурата „Инвестиции в технологична и екологична модернизация“ от „Фонд за насърчаване на технологичния и екологичен преход в селското стопанство“ на НПВУ стартира с бюджет от над 318 млн. лева без ДДС през есента на 2023 г. Целта на финансирането е подкрепа и стимулиране на иновативни производствени и цифрови технологии, които подобряват отглеждането на селскостопански култури и животни, както и към автоматизиране и роботизиране на производствените процеси в земеделските стопанства.

Четете още: Готови са 1 536 договора по Националния план за възстановяване и устойчивост

Подкрепете независимата журналистика