Месеци преди масовата истерия по изплащането на ренти, в Добруджа започнаха обобщенията и анализите. През миналата година собствениците на земя са получили средно по 105 лв./дка. Тази сума е с 16% по-малка в сравнение с рентите в края на 2022 г., когато средният размер е бил 125 лв./дка. Причините за този спад многократно са коментирани от самите земеделски стопани – част от тях са поредното засушаване, слаба реколта, объркан пазар и ниски цени. 

В същото време от Териториалното статистическо бюро в Добрич посочват, че в сравнение със средната цена за страната от 62 лв./дка, добруджанските фермери са изплатили близо със 70% по-висока рента през 2023 г.  

През 2023 г. най-висока е средната цена за наем на един декар чернозем в община Балчик - 121 лв., като спрямо 2022 г. тя отбелязва спад от почти 23%, когато собствениците на земя са получили средно по 157 лв./дка. В края на 2023 г. във всичките осем добруджански общини се отчита спад на рентите, показват статистическите данни. Към момента първенец се очертава стопанската 2022 г., когато рентите са били с 15 до 30 лв. по-високи за декар земя. 

Тенденцията за ръст на сумите в Добруджа е постоянна през последните десетина години. Оказва се, че регионът „повлече“ крак и вече в много райони на страната рентите са конкурентни на добруджанските. В същото време остро стои въпросът какви са разходите за производството на продукцията от декар земя. 

Тъй като стопаните не могат да повлияят върху климатичните условия, които сериозно редуцират добивите и съответно доходите, те могат да „пипнат“ технологията. Дилемата е доколко интензивна да е тя, за да се върше себестойността. Ако не дадат на земята необходимото, тя няма да роди. Високите производствени разходи изискват да се изкара максимумът от даден хибрид или сорт, в същото време рискът е сериозен. Така омагьосаният кръг се затваря.

Основно перо в графата „себестойност“ на декар зърно е рентата. В част от договорите между земеделски стопанин и собственик на земя е фиксирана сума, под която не може да се слезе дори и в лоши години. В други договори е посочена твърда рента, която при добри или лоши години арендаторът е длъжен да изплати. В трети пък сумите са фиксирани като процентна част от добитата и реализирана продукция. Освен това е важен и периодът, за който са сключени наемните отношения.

Всичко това прави картината на изплатените ренти пъстра – сумите през последната стопанска година бяха от 50 до 150 лв. за декар чернозем в Добричка област. Факт е, че в годините има поставени рекорди и рентите в дадени общини са надхвърляли 200 лв./дка. 

Какво да очакват собствениците на земя в Добруджа? Първата жътва завърши с добри резултати и високи средни добиви от близо 660 кг/дка. Надеждите за добра реколта от пролетници обаче се изпари с последните капки влага. На места дадени хибриди дават обещания за добив, но какво ще се ожъне, предстои да стане ясно. Едва тогава ще може да се водят разговори за размера на рентите.