Всяка година в продължение на повече от две десетилетия редакторите на TIME търсят най-въздействащите нови продукти и идеи в тематичния си брой  „Най-добрите изобретения на TIME”.

За да се състави тазгодишния списък, са събрани номинации от редакторите и кореспондентите на TIME по целия свят и чрез онлайн кандидатстване. Медията обръща специално внимание на развиващи се области – като здравеопазване, AI и зелена енергия. Оценката на всеки претендент преминава по редица ключови фактори, включително оригиналност, ефикасност и въздействие.

Резултатът е списък от 200 революционни изобретения – включително най-големия компютърен чип в света, хуманоиден робот, който се присъединява към работната сила, и биолуминисцентно стайно растение – които променят начина, по който живеем, работим, играем и мислим за какво е възможно.

Ето и най-интересните иновативни продукти в категория „Селско стопанство”:

Мониторинг на здравето на пчелите
Платформа „BeeHero Pollination Insight” 
Седемдесет и пет процента от културите зависят от опрашването, но изпълнителният директор на BeeHero Омер Давиди казва, че смъртността на пчелите, причинена отчасти от изменението на климата, е тревожна. Платформата за опрашване на BeeHero е разработена, за да помогне на търговските производители да опрашват ефективно и да решават проблеми, застрашаващи тези жизненоважни насекоми.

Платформата работи с малко устройство, което разполага с девет сензора и може да бъде поставено в полета, за да наблюдава активността на пчелите, да проследява посещенията на цветя и да измерва условията на околната среда. Той идентифицира „дали пчелите преминават през стресова ситуация – причинена от всичко – от токсични химикали през влажност до заболяване – и позволява на фермерите и пчеларите да смекчат всички фактори под техен контрол, казва Давиди.

Чатбот за фермери
Farmerline Darli AI

Дарли действа като наставник по регенеративно земеделие за дребни фермери по целия свят, като използва AI за превод на местни езици – предимно в Африка, Азия и Южна Америка – и незабавно дава решения на общи проблеми. Използвайки WhatsApp, фермер в Уганда, например, може да изпраща текстови съобщения или да говори с чатбот за торове, прибиране на реколтата, сеитбообороти, как да транспортира храната до пазара.

От стартирането през март 2024 г. Darli се използва от 110 000 фермери на 27 езика, включително туи, суахили и йоруба. „Има милиони фермери в селските райони, които говорят езици, които често не се поддържат от глобалните технологични компании“, казва Алойсиус Атах, съосновател и главен изпълнителен директор на Farmerline Group. „Дарли демократизира достъпа до регенеративно земеделие.“

Спасяване на реколтата
InnerPlant CropVoice

Името на платформата за данни на „InnerPlant”, CropVoice, предполага, че нейните растения предават своите индивидуални чувства на фермерите. Донякъде е вярно. Растенията реагират, когато се нуждаят от хранителни вещества или са стресирани от насекоми или патогени. Но InnerPlant модифицира генетиката на соята, царевицата и памука, за да превърне тази естествена реакция в протеин, който излъчва флуоресцентен оптичен сигнал, откриваем от сензори на сателити, дронове или трактори, така че фермерите да могат да предприемат действия рано, дори преди щетите да са видими в растеж на растение. В края на 2023 г. InnerPlant се обедини с производителя John Deere и производителя на фунгициди Syngenta, за да изпробват пилотен тест за ранно откриване на гъбични заболявания по соята, с цел намаляване на прекомерната употреба на химически пестициди и повишаване на добивите. Компанията има големи амбиции за разширяване: „В крайна сметка фермерите ще купят торба със семена и всяко растение в полето им ще комуникира“, казва главният изпълнителен директор и съосновател Шели Аронов. „Ще има три, четири различни сигнала във всяко семе.“

Напълно автономно обезпрашаване на културите
Guardian Agriculture SC1

Фермерите отдавна са инвестирали много, за да пръскат своите култури, но наемането на самолети става все по-скъпо. Междувременно хеликоптерите са твърде големи, а търговските дронове са твърде малки. Така че Guardian Agriculture създаде решение, което да пасне точно на фермерите: SC1, първият комерсиален eVTOL (електрически вертикално излитащ и кацащ) самолет, получил одобрение от FAA. Напълно автономното превозно средство превозва до 200 паунда тор или пестициди и използва вградена технология за прецизно покриване на 60 акра на час. 600-фунтовият кораб, който в момента работи в Калифорния, „доставя големите полезни товари, от които се нуждаят американските фермери, точно на местата, от които се нуждаят“, казва основателят и главен изпълнителен директор на Guardian Адам Берку.

Намаляване на  въглеродния отпечатък на говедата
Dsm-Firmenich Bovaer

Метеоризмът при кравите допринася значително за парниковите газове в нашата атмосфера. Bovaer на швейцарско-холандската компания DSM-Firmenich се занимава с този проблем при източника: фуражната добавка забавя последната стъпка от процеса на производство на метан в търбуха на кравите, най-голямата част от стомаха, чрез потискане на ензимната активност. „Работи в рамките на 30 минути“, казва Майк Киндерман, ръководител на изследователската и развойната дейност на проекта Bovaer. Показано, че намалява емисиите на метан средно с 30% при млечни крави и 45% при месодайни говеда, добавката беше одобрена със зелено от FDA за употреба в САЩ през май. През 2025 г. е предвидено ново съоръжение в Шотландия да доставя Bovaer за 4 до 5 милиона крави и говеда всяка година.

Подпомагане на щадящи климата фермери
Pivot Bio N-Ovator

Въпреки че въглеродният диоксид заема централно място в разговорите за парникови газове, азотният оксид (N2O) е най-големият източник на емисии на парникови газове в селското стопанство и третият по големина като цяло. Много компании обаче се забавиха в ограничаването на техния обхват 3 на емисиите на N2O, косвените емисии, които не са направени от самата компания или от нейното потребление на енергия. „Тези промени трябва да се случат във фермата“, казва Крис Абът, главен изпълнителен директор на компанията за земеделски технологии Pivot Bio. „Една зърнена компания по своята същност няма достъп до фермата. Те не продават вложени култури. Те не продават торове. Имат нужда от партньор, за да направят това.“ Програмата N-Ovator на Pivot Bio свързва компании, включително Nestlé и Heineken, които искат да се справят с емисиите си нагоре по веригата и да проверят напредъка към целите си за климата с производители, които искат да използват съществуващите азотфиксиращи продукти на Pivot Bio, базирани на микроби, вместо замърсяващ синтетичен азотен тор. Компаниите могат да купуват кредити за азот, а фермерите, които използват алтернативи и проверяват своите практики, получават заплащане. N-Ovator е първата технологична платформа за вмъкване на N2O—т.е. фокусира се върху намаляването на присъщите емисии по веригата на доставки, вместо просто да инвестира в несвързани проекти, и дава на производителите данни за количествено определяне на тази декарбонизация. Към февруари фермерите са получили повече от 6 милиона долара плащания чрез програмата и през 2023 г. са заменили над 16 500 тона синтетичен тор на 800 000 акра.

Пречистване на въздуха „Плодове“
Spiritus Carbon Orchard

Carbon Orchard на Spiritus използва топки с размер на тенис (които нарича "плод"), направени от нов сорбент или материал, който изсмуква въглероден диоксид, прикрепен към стълбови структури, които нарича "дървета". „Плодът“, чиято повърхност е колкото цял тенис корт, натежава с въглерод и се сваля от „дървото“, преди да бъде нагрят, за да се отстрани CO2, който след това се съхранява под земята. „Плодът“ може да се използва повторно и процесът да се повтори, за да се изтегли излишният въглерод от въздуха. Orchard One, първият широкомащабен проект на фирмата в Уайоминг, ще започне да се премахва през 2026 г. „Очакваме, че ще имаме няколко от тези проекти преди края на десетилетието“, казва съоснователят на Spiritus Чарлз Кадию. Първите клиенти включват Stripe, Alphabet, Shopify, Meta и McKinsey Sustainability, всички чрез техния общ въглероден ангажимент от $1 милиард за Frontier.

Лабораторно отгледано месо
Meatable Opti-Ox

Промишленото животновъдство за месо причинява 11% от емисиите на парникови газове, според Организацията за прехрана и земеделие на ООН, но повечето хора не са готови да изключат месото от диетата си. Базираната в Холандия Meatable се занимава с тези проблеми с истинско животинско месо, отгледано в лаборатория, с патентованата си технология Opti-Ox. Процесът използва стволови клетки, взети от живо прасе, като ги подлага на процес, подобен на ферментация, който драстично усилва растежа и диференциацията им в мускулите и мазнините, които съставляват истинското месо - само за четири дни. Meatable планира да пусне своя свински продукт на пазара в Сингапур през следващата година. Съоснователят на компанията и технически директор Daan Luining подчертава, че продуктът „не е като месото – той е месо“.