По инвестиционните мерки на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР 2014-2020) от началото на прилагането ѝ до момента са сключени над 15 000 договора със стойност на субсидията над 4,3 млрд. лв., а изплатените суми са над 3,6 млрд. лв.

Уебинар: Какви са възможностите по интервенцията за малки стопанства?

 

Това стана ясно от думите на изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“ Ива Иванова при откриването на годишната среща на Националното сдружение “Обединени земеделски производители”.  

Тя обясни още, че към момента в процес на обработка са постъпилите проектни предложения от последните два целеви приема - по подмярка 4.2 “Инвестиции в преработка и маркетинг на селскостопански продукти” с направление “Околна среда” и подмярка 4.1 “Инвестиции в земеделски стопанства” с направление “Напояване”.

„Държавен фонд “Земеделие” работи в условията на максимална мобилизация. Нашата цел е земеделските стопани да получават своевременно финансова подкрепа. До момента ДФЗ е подкрепил аграрния бизнес с 2,8 млрд. лв. Предвиждаме до края на годината да бъдат разплатени още над 1 млрд. лв.“, обяви още тя пред участниците в срещата. 

В края на миналата седмица министър Георги Тахов обяви на семинар на зърнопроизводителите, че за най-голямото предстоящо плащане - "Основно подпомагане на доходите за устойчивост“, са кандидатствали над 52 000 фермери. 

От думите му стана ясно, че е поискал за бюджет 2025 да бъдат осигурени целеви средства за Украинска помощ в размер на 650 млн. лева. 

„Имаме амбицията да платим всичките 10 интервенции за обвързано с производството подпомагане за животни, мярка 10 – агроекология, 11 – биологично земеделие. Продължават с пълна сила и плащанията по ПРСР (2014- 2020) и "Програмата за морско дело и рибарство“, уточни тогава министър Тахов.