„На ръба сме да оставим продукцията си на земята! Годината е много неблагоприятна за овощарството. Големият проблем се оказва не сушата, а търговията!“. Това коментира за Агри.бг младият агроном Мартин Маринов. Преди 7 години цялото семейство започва да създава общо 80 дка сливови градини край село Дропла, Добричка област. В момента въпреки усилията на земеделските стопани да отгледат качествен плод, „няма икономическо обоснование да продаваме“, коментира Мартин. 

„Търговията е повече от трагична. Не сме мислили, че ще се стигне до такова дъно в сектора. За първа година, откакто работим, се замисляме дали да не оставим продукцията на земята. Но е против самите нас да го направим, това е против волята ни, това е против труда ни!“, споделя още младият фермер. 

Абсурдите в сектор „Овощарство“ явно следват криворазбраната логика на зърнопроизводството. Колкото повече се вдигат производствените разходи, толкова повече падат изкупните цени. И ако за зърното от основните полски култури може да се каже, че е борсова стока и ние като малка държава не можем да диктуваме условия, то при плодовете има вътрешен пазар. „Защо цените са такива, за картел ли говорим, какво се случва, не знаем“, допълва земеделският стопанин.

„Цената на сините сливи не може да покрие дори обирането от дървото. Не говорим за цялото отглеждане на плода и всички средства, които това изисква“, разяснява Мартин Маринов. 

Преди 27 години баща му Николайчо Маринов поставя началото на земеделското производство. След дълги години, посветени на отглеждане на зърнено-житни култури, семейството решава да включи в стопанството и овощни насаждения. Това е като вид „отговор“ на продължителните засушавания и климатичните промени – инвестиция в овощни градини и капково напояване за плодните дръвчета.

„Ентусиазъм все още имаме, но ако ситуацията си остане такава, и малкото, което сме направили, ще загине!“, посочва още младият стопанин и задава въпроси: „Как да се развиваме? Ние като единица, като предприятие, като държава, като село? Това е невъзможно. Кой каквото иска да говори - и за субсидии, и за помощи, и за програми, това звучи смешно, когато не можеш да продадеш. Тогава как ще развиваш един бизнес?“.

В овощните градини семейство Маринови е заложило 3 сорта сливи. Те са подходящи както за пресния пазар, така и за преработвателна промишленост. Универсални са като плод, отговарят на търсенето на свежи плодове, за консервиране и за ракия. За да се справят с тежките суши и горещини в Добруджа, са направили инвестиция в напоителни съоръжения. Сега целият бизнес е изправен на ръба на оцеляването, а стопаните призовават за държавнически решения и цялостна визия за скетора на фона на нарастващите трудности.