Локалните валежи на места все още спасяват царевицата, но добивите ще бъдат силно редуцирани през настоящата година, прогнозира пред Агри.БГ доц. Наталия Петровска, директор на Института по царевицата в Кнежа. 

“Както и при слънчогледа в момента се прибират от 80-120 кг на дка, предполагам, че и при царевицата ще е много редуциран добивът, тъй като валежите са крайно недостатъчни, а температурите са много високи. Продължителното засушаване и продължително екстремно високи температури са пагубни за изхранването на зърното”, допълни още тя. 

Локалните валежи са именно факторът, който тази година прави картината в страната много шарена и разнородна. Дори в едни и същи землища царевичните насаждения могат да са в различно състояние, твърдят земеделски стопани. 
По думите на доц. Наталия Петровска царевицата има компенсаторни механизми, които позволяват културата да издържи еднократно засушаване и горещини, но такова дълго задържане на суша и екстремно високи температури в рамките на два месеца, е пагубно за нея.

Затова и много експерти се обединяват около тезата, че царевица у нас трябва да се гледа задължително при поливни условия, за да има добър добив. 
Напояването е крещящо необходимо и то не само за царевицата”, коментира за Агри.БГ Стефан Пенев, земеделски стопанин от Разградско, който обработва около 17-18 хил. декара с културата.

През тази година той организира и Ден на царевицата, в който на полетата в стопанството му бяха показани 101 хибрида царевица българска и европейска селекция как се справят с екстремните условия. 
По мнението на стопанинът годината е крайно лоша за царевицата. 

Добивът от царевицата ще е около 400-500 кг/дка, някъде и 100-200 кг/дка, някъде нищо, хората я прибраха за силаж, зависи как са се движили локалните дъждове. Ако някъде малко е паднало, се е спасило положението и обратно. Но годината за царевицата е лоша, крайно лоша”, обобщи стопанинът. 

С подобна констатация излязоха и производители от Пернишко, които прогнозираха ниски добиви от царевица и слънчоглед заради трайното засушаване и високи температури.