Преговаряме интензивно с Европейската комисия, до седмица ще има повече яснота”, заяви по повод Стратегическия план служебният министър на земеделието Явор Гечев в ефира на Дарик радио.

Не пропускайте сроковете за заявяване на пасища по споразумение

Той изтъкна, че до голяма степен е наваксано пропуснатото месеци преди това, но също така бе лаконичен и не съвсем ясен за това какво точно е променено. Министър Гечев обаче разкри, че е говорено в последно време с Комисията относно индустриалното свиневъдство и птицевъдство.

Дали държавната помощ за свине и птици задължително да не я вкараме в Стратегическия план. Дотук производството на свине и птици не беше част от ОСП, в момента няма проблем да влезе вътре в нея”, заяви агроминистърът.

По думите му има и съществен напредък по отношение на „позеленяването” на тези сектори, визирайки хуманното отношение към животните. „Имаме неща, които доуточняваме, дължащи се на нашата претенция Стратегическия план да е по-добър”, каза още Гечев и подчерта, че в някои неща българското планиране в селското стопанство за следващите пет години ще надмине дори настоящето европейско ниво.

„Написал съм мерките по отношение на управление на риска, които ще създадат малка революция като социално усещане в сектора. Редица неща сме измислили. Може би сме се справили този път по-добре и от Европа”, похвали се служебният ресорен министър.

Според него много е свършено и относно въглеродното земеделие. В следващия рамков период ще има мерки за влагането на органични торове в почвата, които да са адекватни. „За да се намали употребата на изкуствени торове, те ще бъдат заменени с естествени, като се стимулира тяхното производство. Това, което е отпадък, може да се превърне в тор за почвата”, коментира Гечев и допълни, че ще се прилагат и останалите мерки за различните затревявания, мулчирания, поддръжка на пасища и т.н., които да водят към едно по-биологично земеделие. 

Въпросът е дали чисто икономически това нещо ще излезе, защото ако не са достатъчно добри мерките на държавата, те няма да се прилагат от земеделските производители, а така няма да бъдат изпълнени индикаторите. Затова е много сложно планирането”, заяви той.

Гечев обърна внимание и на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), като препоръча на следващия редовен агроминистър да се захване веднага с него. Новото Народно събрание ще има 22 закона за гласуване по ПВУ, нужна е още работа и по законовата основа за въвеждането на Стратегическия план.

Явор Гечев: От моя гледна точка законодателството в сектор земеделие в голямата си част е за пренаписване, включително законите за горите, за храните...

„Пълна липса на поземлени отношения, пълна липса на коопериране, на условия за търговия...”, добави още той и припомни, че вече е готов Законът за браншовите организации, който ще бъде внесен в парламента от служебния кабинет, за да могат да се движат процесите.
 

Информационната кампания "ОСП работи за нас: Много повече от политика!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.

Следете темата и на cap4us.agri.bg