“Селскостопанската политика на новата ЕК залага на насърчаването на конкурентоспособността по веригата от фермата до трапезата. Стопаните ще бъдат стимулирани да бъдат по-конкурентоспособни, да запазват и да увеличават доходите си, като средствата, предвидени за сектор “Земеделие”, ще бъдат запазени”, коментира Лора Пастухова-Джупарова, директор на Дирекция “Биологично производство” в Министерство на земеделието и храните (МЗХ), по време на Форум на биологичните производители и производителите на ягодоплодни, който се провежда в село Чифлик, Троянско.
По думите й важен акцент в новата политика на Европейската комисия ще е и приемствеността между поколенията, насърчаването на младите хора да останат или да влязат в сектора, а в него да не работят само такива, чиято по-голяма част от живота е преминала в земеделието.
“Ще се работи и за гарантиране на доходите на фермерите, не само за изисквания към тях, които ги карат да изнемогват, а по-скоро да имат стабилност и сигурност. Стремежът е да има един стабилен бюджет в ресор „Земеделие" и да се разпределят средствата за тези, които настина имат нужда”, допълни още директорът на Дирекция “Биологично производство”.
Новият земеделски еврокомисар обеща да се справи с различията в субсидиите
Средствата обаче няма да се дават на всеки стопанин, ще се търсят резултати от работата.
“Ще получават доходи тези, които наистина постигат и получават резултати от своята работа. Ще отпаднат тези, които само се именуват в случая, че са биологични, а пък реално да не виждаме нищо на пазара от тях. В тази посока ще се върви в новата политика на Европа. Предстои много работа в МЗХ и нищо няма да се прави без мнението на бранша и на земеделците”, каза още Лора Пастухова-Джупарова.
За отпадане на проформа биопроизводителите от сектора се обяви и Стоилко Апостолов от Фондация “Биоселена”, който изрази надежда, че все повече ще бъдат производителите в сектор „Биоземеделие", които произвеждат качествен продукт. Той подчерта и важността на обединението на бранша.
“Работата на асоциацията е изключително важна. Много важно е, да членувате в асоциация, да сте активни и да можете да дадете обратна връзка. А там да има екип, който да поеме и експертно да задвижи нещата. Имайки тази база от хора, които са реално в бизнеса и които всеки ден се сблъскват с различни проблеми, много по-лесно можем да търсим и да намираме решение и то в истински диалог с администрацията. Защото доброто сътрудничество с тези хора, които са на терен - производители, преработватели, търговци, контролиращи лица, е много важно”, коментира Стоилко Апостолов.
Организатори на форума са Българска асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните (БАМ-Я), Българска асоциация биопродукти (БАБ), Сдружение „Биологично пчеларство“ и Асоциация за биологична растителна защита. Форумът обещава да бъде платформа за нови партньорства, обмен на опит и съвместно търсене на устойчиви решения за биологичното и конвенционалното земеделие в България.
0 КОМЕНТАРА