Напояването ще бъде във фокуса на подпомагането на земеделските стопани и при отварянето на интервенциите “Инвестиции в земеделски стопанства” и “Инвестиции в земеделските стопанства насочени към опазване на компонентите на околната среда”, което се очаква да се случи през втората половина на 2025 г., обяви пред земеделски стопани в село Мало Конаре Искра Боцева, главен експерт в дирекция “Развитие на селските райони” в Министерство на земеделието и храните (МЗХ). 

“Общото между двете интервенции е, че допустимите кандидати са земеделски производители и организации на производителите, като субсидията ще е до 50% от предвидените разходи. Минималната стойност на проектите за земеделски стопани е до 15 хил.евро, а максималната - до 1 млн. евро. За организации на производителите максималната стойност е до 2 млн. евро по първата интервенция и до 1,5 млн. евро по втората. Важно е да се знае, че в тези интервенции ще има минилимит за разходи за земеделска техника, които за земеделски стопани са в размер на 450 хил. евро, а за организации на производители - 750 хил. евро”, обяви Боцева. 


Експертът уточни, че по интервенцията “Инвестиции в земеделски стопанства” ще бъде допустимо подпомагането на напояването като акцент там е намаляване на използването на ресурса. Важен акцент е, че при създаването на нови поливни площи стопаните ще трябва да си осигурят документ, в който е записано, че водният обект, от който ще черпят вода, е в добро състояние, каза експертът. При проект за подобряване на съществуваща напоителна инсталация пък ще трябва да се гарантира икономия на водата с 20%.

Амбициозен план: Поливните площи да се разширят до 1,5 млн. дка

По втората интервенция допустими ще бъдат прецизните технологии, цифровизацията на стопанствата и други. По интервенцията с екологична насоченост ще могат да се финансират и проекти за създаване на биологични насаждения, биосигурност и превенция на заболявания, поддържане на автохтонни породи, както и изграждането на ВЕИ-инсталации, обясни Искра Боцева. 

“Вероятно ще бъдат направени и някои общи приеми, но за кандидати, които кандидатстват за подпомагане и по двете интервенции, е предвиден един общ максимум за стойността на проектите в размер на 1,8 млн. евро и максимум за земеделска техника в размер на 700 хил. евро. За организации на производителите е допустимо финансовата помощ за се увеличава с 25%, а за чувствителните сектори е предвидена възможност за увеличаване на субсидията вместо 50% с още 10% отгоре”, стана ясно от експертът от аграрното министерство. 

 

В момента до 15 ноември тече прием на проекти в областта на напояването с акцент водоспестяване по подмярка 4.1 на ПРСР.