Как могат да бъдат подпомогнати земеделските стопани, за да се сдружават и да повишат информираността си за начините на коопериране? Какви са финансовите стимули в тази посока и какви са ползите от обединението на производителите? По този проблем повече информация дава министърът на земеделието и храните Георги Тахов в отговор на депутатски въпрос във връзка с насърчаване развитието на кооперативното обединение у нас. 

Основната интервенция, която е включена в Стратегическия план за развитие на земеделието - “Подкрепа на организациите на производители или групи от производители поставя акцент именно на подпомагането на групи и организации от производители. 

Целта на интервенцията е насърчаване и учредяване на групи и организации в земеделския сектор, както и концентрирането на произведената земеделска продукция, планиране и адаптиране на производството в съответствие с търсенето на пазара по отношение на качество и количество, както и намаляване на производствените разходи и увеличаване на договорната сила на производителите на селскостопанска продукция във взаимоотношенията им с търговци на едро и дребно и постигане на по-добра пазарна реализация”, се казва в отговора на министър Георги Тахов.

Размерът на финансовата помощ за групи и организации на производители е под формата на годишно плащане и се определя като процент от стойността на годишната реализирана продукция от групата или организацията, като максималният размер на безвъзмездната финансова помощ на година за всяка група или организация не може да надвишава левовата равностойност на 100 000 евро.
В периода от 20.12.2024-28.03.2025 г. е обявен прием на заявления за подпомагане по интервенцията с общ бюджет в размер на 12 500 000 евро. 


Стратегическият план включва и интервенции, насочени към предоставянето на съвети и обучения за земеделски стопани - “Консултантски услуги и повишаване на консултантския капацитет” и интервенцията “Професионално обучение и придобиване на знания”, коментира земеделският министър. 
Целите на тези интервенции са свързани с повишаване на знанията, уменията и информираността на земеделските стопани, както и стимулиране на обмена на знания и иновации между науката и практиката. 


Прием на заявления за подпомагане по интервенцията “Професионално обучение и придобиване на знания” е отворен в момента, като крайният срок за подаване на заявления е 17.03.2025 г. Бюджетът по приема е в размер на левовата равностойност на 10 млн. евро. 


Кандидатите - обучаващи организации могат да подават заявления за подпомагане, включващи като дейности предоставяне на курсове за обучения и организиране на информационни семинари за земеделски стопани и заетите лица в техните стопанства, в това число на теми, свързани с ползите от кооперирането в селското стопанство. 


През април, съгласно утвърдения годишен график за 2025 г., се планира отваряне на прием на заявления за подпомагане и по интервенцията “Консултантски услуги и повишаване на консултантския капацитет”, насочен към съветнически организации и индивидуални съветници, които могат да предоставят съветнически услуги на земеделски стопани”, се кава в отговора от МЗХ. 

 
Съветническите услуги ще се предоставят като опростени разходи под формата на съветнически пакети. Един от предвидените съветнически пакети - №10, има за цел да запознае земеделските стопани с всички условия и изисквания, свързани с участието им в групи или организации на производителите на земеделски продукти, признати от министъра на земеделието. 

В момента има 40 признати групи и организации на производителите у нас, като най-много са в сектор "Плодове и зеленчуци".