С цел превенция на градушките в страната ще бъдат изградени още 25 нови ракетни площадки в областите, в които към момента има действащи такива обекти, стана ясно от заместник-министъра на земеделието и храните Иван Капитанов по време на Комисията по земеделието, храните и горите в Парламента.
“В момента се обсъжда възможността да се изгради изцяло нов команден пункт и дирекция в област Плевен, да допълним на изток зоната и да обхванем част от Червен бряг. Правихме такова обследване и за област Кюстендил, но последните анализи и това, което се очаква като крайни становища е, че там трудно биха могли да направим площадки за борба с градушките по ракетен способ”, обясни Капитанов пред депутати.
В момента тече съгласувателна процедура за съвсем новите площадки с Военновъздушните сили (ВВС), Ръководство въздушно движение (РВД) И Гражданска въдухоплавателна администрация (ГВА).
Допълнителните 25 площадки с ракети, които имат за цел да сгъстят вече съществуващата мрежа няма да преминават подобна съгласувателна процедура и следващата стъпка предвижда откриването на обществена поръчка за изграждането и съоръжаването им. Освен тези 24 обекта, които бяха оповестени по-рано през годината ще има и една допълнителна площадка в района на Садово, информира Иван Капитанов.
Допълнителните площадки са разпределени в няколко области, където има в момента противоградна защита.
“Във Видинска област ще имаме 3 нови площадки, в област Плевен - 4 нови площадки плюс 1, която ще бъде преместена на по-подходящо място, в област Пазарджик 2 нови площадки, в област Пловдив 3 броя плюс преместване на 1 ракетна площадка, Стара Загора - 1 нова площадка, Сливен - 8, Хасково - 4 нови ракетни площадки”, оповести Иван Капитанов.
“Предвидили сме следващия месец среща за обследване и на други способи, а именно с наземни генератори за местата, за които нямаме възможност да се борим против неблагоприятните въздействия със самолети или ракетни площадки. Предстои среща с Френската агенция по градушките, които се занимават с такъв способ, за да можем на тези места, където нямаме възможност по ефективни способи, да да стартираме проект, с който да изпробваме и да видим неговия ефект”, каза още заместник-министъра на земеделието и храните.
По данни на Изпълнителна агенция “Борба с градушките” ефективността на ракетите е най-висока - от 70 до 90% при разбиването на градоносните облаци, самолетния способ е успешен от 44 до 60%, а наземните генератори имат ефект в рамките на 30-40%.
Агенцията разполага с 11 командни пункта и 262 ракетни площадки и защитава с ракетен способ територия с площ почти 22 млн. дка в областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Хасково и Сливен. По самолетен способ защитени са още около 30 млн. дка.
В началото на активния сезон през 2024 г. налични са били 16 379 ракети, става ясно от отговор на запитване от депутати от страна на земеделския министър. В средата на месец юни са доставени още 1376 ракети, които са достатъчни да попълнят нуждите на държавата за сезона. От началото на активния сезон през април 2024 г. До края на юни изстреляните ракети са малко над 10 хил. броя, като почти половината са били изстреляни от началото на юни, става ясно още от данните, изнесени от министър Георги Тахов.
1 КОМЕНТАРА
28.07.2024