2,468 млн. лв. е неразпределеният бюджет по секторните интервенции в пчеларството, тъй като той не е заявен”, съобщи за Агри.БГ заместник-министърът на земеделието и храните доц. Деян Стратев
Свободният бюджет се дължи на слабия интерес по две от общо петте секторни интервенции - “Участие по съвместни проекти с научни организации” и “Участие в изложения”, допълни той. По другите три интервенции - за  закупуване на пчеларско оборудване за подвижното пчеларство, за пчели-майки и рояци пък има недостиг от 882 хил. лв., уточни заместник-министърът. 

Пчелари питат защо средствата по техните интервенции ще се усвоят едва на 5%

През 2024 г. по петте интервенции в пчеларството за подадени 1729 заявления, изплатената финансова помощ е 9,397 млн. лв., за 2025 г. са подадени 1419 заявления, като заявената финансова помощ е 7,609 млн. лв., сочи анализът. 

Отливът на интерес към подпомагането в сектор Пчеларство се дължи на различни причини. 
Причините могат да бъдат различни. Някои пчелари казват, че имат затруднения със Системата за електронно управление (СЕУ), но моето мнение е, че тъй като пчеларските интервенции се прилагат няколко години по-голяма част от стопаните са си закупили необходимото оборудване, инвентар и нямат интерес. Тук вече можем да говорим за бъдещи промени, но това ще стане евентуално за интервенциите, които ще се прилагат 2026 г.”, коментира заместник-министър Деян Стратев пред Агри.БГ. 

Износители: България трябва да развива органичното производство на мед

Пред пчелари той заяви, че предстои да бъде направена среща с браншовите организации, на която ще бъде обсъдено преразпределяне на бюджета по секторните интервенции с цел всички одобрени кандидати, които отговарят на административните критерии за подпомагане да получат средствата си. 
Въпреки това след преразпределянето ще остане част от бюджета, която е незаявена. Ще говорим за евентуален втори прием, който може да бъде проведен в следващите няколко месеца”, съобщи още доц. Стратев.