Накратко:
• Глобалният баланс на царевицата през този сезон остава относително стегнат
• Спекулантите увеличават своите нетни дълги позиции в Чикаго
В последните няколко месеца световните пазари остават потиснати и се опитват да намерят посока на движение при цените в бъдеще. За момента, темпът на износ от Русия и очакваните реколти в Аржентина и Австралия остават определящи, но напоследък все повече внимание се обръща и на царевицата, поради някои фундаментални фактори, които биха могли да подкрепят цените.
Глобалният баланс на царевицата през този сезон е относително стегнат, като глобалните крайни запаси от царевица през 2024/25 г. са най-ниски от 2020/21 г. и вторите най-ниски от 2014/15 г. насам. Крайните запаси от царевица, държани от основните износители САЩ, Бразилия, Аржентина и Украйна, се прогнозират с 13% по-ниски спрямо годината и с 4,5% спрямо средната стойност за пет години.
Въпреки по-малката реколта, износът на царевица от САЩ през този сезон до момента е по-висок от предходната година и средната стойност за пет години. Производството на етанол в САЩ е на високо ниво и това също подкрепи цените в САЩ.
Цените на зърнените култури във вчерашния ден се промениха слабо, като показаха повишение по време на сесията на Euronext но накрая затвориха почти без промяна, както при царевицата, така и при пшеницата. Все пак, според анализатори, отслабването на паритета евро/долар, обратно под 1,04 е подкрепящ фактор.
Разликата в цените между продуктите с произход от Черно море, която значително намаля, остава елемент, който се следи внимателно от европейските износители, както и цените на зърното с произход от южното полукълбо.
Говорейки за Черно море, от Министерството на аграрната политика и храните на Украйна съобщиха, че през сезон 2024/25 г. до 8 януари страната е изнесла 22 442 млн. тона зърнени и бобови култури, което е с 15,5% повече от миналата година.
Износът на пшеница е 9 977 млн. тона, което е с 2 173 млн. тона или 27,8% повече от миналата година. Украинските фермери са изнесли и 1 976 млн. тона ечемик и 10,8 хиляди тона ръж.
Износът на царевица възлиза на 10 162 млн. тона, което е със 157 хил. тона или с 1,5% по-малко от миналата година.
В заключение, може да направим обосновано предположение, че цените на царевицата могат да намерят подкрепа и да се превърнат в двигател на международната зърнена търговия.
От декември досега наблюдаваме тенденция към покачване на цените на царевицата, особено в САЩ. Горещото и сухо време в Аржентина също е важен сигнал, тъй като може да намали глобалното експортно предлагане на царевица.
Спекулантите увеличиха своите нетни дълги позиции за чикагската царевица през седмицата, приключила на 3 януари. От една страна това означава, че те се надяват на по-нататъшни печалби в цените на царевицата, но от друга - ако трендът се обърне, покриването на дългите позиции може да промени ефекта на спада.
0 КОМЕНТАРА