Министерството на околната среда и водите работи за облекчаване на разрешителните за ползване на вода за напояване. Информацията за това съобщи министърът на околната среда и водите Манол Генов в рамките на Третата национална среща на производителите на плодове и зеленчуци. Организатор на събитието бе Браншовата Камара "Плодове и Зеленчуци" (БКПЗ).
Министър Генов обяви, че е издал разпореждане към дирекциите в министерството, които отговарят за разрешенията за водоползване, да се променят нормативните условия. Това ще съкрати процедурата за разрешение за водоползване за напояване, като срокът за издаване ще бъде намален наполовина.
„Нашата идея е, като намалим бюрокрацията около издаване на разрешителни за земеделски нужди, колегите от отговорните ведомства да могат да преразгледат картите за водоползване, тъй като те са изключително стари и не са актуализирани през годините“, уточни министър Генов. Според него, в законодателството е предвидено предоставяне на документи, чието осигуряване затруднява земеделските производители. Това води до забавяне, в някои случаи невъзможност за издаване на разрешителни за земеделски стопани.
Според Държавното предприятие за управление и стопанисване на язовирите, язовирите в България са над 6800, като 4900 са общинска собственост /72%/, изградени в миналото с цел напояване.
„Може да се обмисли водите, акумулирани в тези съоръжения, да бъдат предоставени за ползване от земеделските производители на уведомителен, а не на разрешителен режим”, посочи още министър Генов.
Той допълни, че се обсъжда и въпросът, да се предоставя воден ресурс за напояване от големи и средни реки на облекчен режим, например с ограничени количества съответно до 50 л/с за големи и до 10 л/с за средни реки.
„Остава да се помисли кои реки ще определим за големи или средни, като отговорът следва да се получи от страна на научната общност в лицето на Националния институт по хидрология и метеорология“, обясни министърът.
„Надявам се до започването на новия поливен сезон от 1 април да се справим с тези формалности, за да предоставим облекчени режими“, изтъкна Манол Генов.
Той изнесе данни за неефективното използване на водния ресурс в страната и големите загуби на вода, които във ВиК мрежата са 60 %, а в "Напоителни системи" стигат до 90 на сто.
Министърът изтъкна, че приоритетно водата се насочва първо за питейно-битови нужди, след това за напояване, за енергийни нужди, а рибният ресурс остава по-назад. Заради необходимостта да се регулира управлението на водите, той предложи да се създаде Агенция по водите, която да е подчинена на Министерския съвет.
3 КОМЕНТАРА
28.02.2025
28.02.2025
02.03.2025