Историята на пчеларите Христос Киусис и Санди Дамадаки е показателна за това, че никога не е късно да промениш кариерния си път. Тя е поредният пример как хората се насочват към пчеларството, но и показва какво е да си модерен пчелар. Днес не е достатъчно да си край кошерите и да работиш тихомълком. Необходимо е да си до потребителя, необходимо е да влезеш в класната стая, научаваме от гръцкия сайт Ypaithros.
Пчелар: Образоваността на много пчелари е на ниво нула
Любовта към пчелите и природата свързва Христос и Санди. Те оставят живота си в Атина, за да заживеят за постоянно в Агиос Лукас, Аливери.
Когато бях на 27 години, посещавах семинари по пчеларство. Там срещнах Санди. Тя беше изпълнена със страст към пчелите и бързо осъзнахме, че споделяме една и съща любов към природата и живота близо до пчелните кошери, споделя Христос, говорейки за съпругата си с блясък в очите.
Тази споделена любов подтиква двойката да напусне Атина и да се установи в селото на Христос на остров Евия, продължавайки семейното наследство - пчеларството. Днес двойката има две деца, които растат близо до пчелите, учат се да обичат и уважават природата. За нея пчеларството е не просто работа, а начин на живот, изпълнен с всеотдайност и уважение към природата.
Не е достатъчно само да събираш мед, трябва да се грижиш за пчелите, да ги предпазваш от болести и да ги обичаш. Целта ни е да запазим автентичния, традиционен вкус на гръцкия мед - нещо, което в момента е застрашено от фалшифицирания мед, който руши истинското пчеларство, обяснява младият пчелар.
В семейството на Христос любовта към пчелите и пчеларството се предава от поколение на поколение.
В духа на новото време двамата млади са си създали лоялна аудитория в социалните мрежи, както отбелязват, „споделяме моменти от живота си с пчелите в TikTok, показвайки ежедневния си упорит труд и всеотдайността, която пчеларството изисква”.
Прекрасно е да виждаме как хората приемат нашите видеоклипове и разпознават автентичността и традицията зад всеки буркан мед, казва Христос.
За да информират обществото повече за производството на традиционен мед, те стартират пионерска инициатива „Пчели на чиновете“.
Искаме да предадем на новите поколения автентичните знания за пчеларството, които сме наследили. Посещаваме училища и предлагаме на децата практически опит с пчелите и кошерите. Трогателно е да се видят как лицата на децата греят от вълнение, научавайки за стойността на пчелите в екосистемата, казва пчеларят.
Вижте още:
Каква финансова подкрепа е получил сектор „Пчеларство“?
Световен ден на пчелата – време за действия, а не само думи
Ще има de minimis за пчеларите, но без ясни ставки

0 КОМЕНТАРА