Европейската комисия няма основание да промени мерките спрямо чумата по дребните преживни животни (ДПЖ), както настояват различни български фермери поради факта, че много малка част - около 2% от заразените животни проявяват клинични признаци. Такова мнение изрази специално за Агри.БГ доц. д-р Илиян Костов, главен ветеринарен лекар на България.

Няма основание за промяна на мерките, защото вирусът на чумата но ДПЖ в Европа с проявява по различен начин, отколкото същия вирус на територията на Африка или Азия, където го има перманентно, поради факта че там говорим за ендемично присъствие на този вирус. Този вирус постоянно се обменя между дивите преживни и домашните и затова там има изразена ясна клиника. Нашите овце, които са различни породи, които са по-устойчиви, при тях клиничните признаци не се проявяват така, както в Африка. Но това не означава, че вирусът не е в тях и те не го излъчват при съответния стрес или други състояния”, категоричен бе ветеринар №1 на страната. 

По думите му и без ясно изразена клиника или пък с доказани антитела овцете и козите, които са имали контакт с вируса могат да бъдат разпространители на заразата сред стадата. 

Животните, които са заболели от чума по ДПЖ, развиват т.нар. нестерилен имунитет. Това означава, че независимо, че образува антитела в телата на животните, вирусът остава в тялото им и когато те са под стрес, вирусът продължава да се излъчва. Затова ЕК и Международното бюро по епизоотии (OIE) препоръчват незабавно унижаване на тези животни”, допълни още доц. д-р Илиян Костов. 

Ветеринарят не се нае да прогнозира как вирусът може да еволюира на територията на България, защото освен самото предаване на болестта, има и други фактори, които влияят. 

Обикновено вирусът се съдържа в лимфните възли и при определени стресови ситуации за тези животни, а това може да бъде дълъг път, недобро хранене и т.н., се отделя. Ето затова това заболяване е толкова опасно и всеки трябва да си даде ясна сметка какво прави!”, допълни още доц. Костов. 

В момента стадото, при което Националната реферетна лаборатория доказа положителни резултати за болестта чума по ДПЖ е карантинирано и министърът на земеделието и храните бе категоричен, че животните няма да се унищожават. Втората проба, взета от животните, бе изпратена във френска лаборатория и резултатите все още се чакат. 

В същото време Европейската комисия излезе с решение за обособяването на допълнителна ограничителна зона около огнището във Велинград, в която ще има ограничения за движение на животни до февруари 2025 г. 

Министерството: Няма да се умъртвяват животни от фермата във Велинград