От млечния сектор са убедени, че потребителите ще усетят спада на цените с около 15-20% с прилагането на антикризисните мерки от страна на правителството и това ще доведе до запазване на животновъдството, което е почти унищожено.
„В момента много животновъди спират работа, тъй като продават под себестойност. Това води до намаление на млечните животни в страната с 13-14 на сто. Аналогична е ситуацията в другите страни от общността. Само за 10 години от 14 млн. ферми в Европейския съюз са останали около 8-9 млн.
С това темпо след 5 години няма да има какво да консумираме“, Това каза Димитър Зоров, член на УС на Българската агрохранителна камара пред Nova News.
Според икономистът Димитър Събев от Икономическия институт на БАН, законопроектът за агрохранителната верига може да натисне малко цените надолу – с 5 или 10%, но това ще бъде само временно и няма да е ефективно.
„Потребителят е сложен в проекта малко за красота. Законът има за цел да уреди отношенията между производители, прекупвачи и вериги. Но лично според мен тръгваме като икономика по грешен път, връщаме се там където бяхме преди 1989 г.“, каза Събев.
Димитър Зоров обаче е убеден, че ще се освободят част от цените, което ще се отрази и върху производителите, и върху потребителите. Подобни мерки в много по-голям мащаб работят от една година в Румъния. В съседна Гърция се разширява потребителската кошница със защитени цени.
„В закона частта с 20% надценка за преработвател е трудно контролируема, но последващите ограничения ще доведат до по-ниски цени. Законът ще осигури равна конкурентна среда на търговия“, каза още Зоров.
Димитър Събев обаче се надява този законопроект да не мине в пленарна зала, защото опитът на света е показал, че не се работи така.
5 КОМЕНТАРА
21.03.2025
20.03.2025
19.03.2025
19.03.2025
19.03.2025