Трудно може да се обясни на чужденците терминът "виртуални животни". Това обясниха в интервю за Агри.БГ младите земеделски производители Марк Цеков и Ерик Борисов. Те взеха участие в работна група за новото поколение фермери и предизвикателствата пред тях, организиране от Европейската комисия.
От Агри.БГ решихме да разберем какво е направило впечатление на българите в Брюксел и от какво са се впечатлили останалите европейски фермери от родните производители?
Животновъдът Ерик Борисов подчерта, че високите нива на корупция отличават нашата страна от останалите членки на Съюза.
„Това, което на мен ми направи впечатление беше, че имаше много животновъди на срещата. Имаме сходни проблеми с тях. Навсякъде има ниски изпупни цени на млякото. Имаше колеги от Испания, Швеция, Португалия и Австрия. При разговор с колега от Португалия стана ясно, че при тях в момента литър овче мляко се изкупува за около 1 евро за литър. Тази цена е горе-долу сходна като при нас - тук, в България е около 1.80 – 2.00 лв за литър овче мляко.
Друга тема, която исках да засегна при изказването си на тази дискусия, беше темата за високата степен на корупция в България и т.нар. субсидиевъдство у нас.
И това, което ми направи впечатление, след като казах как с две вуртуални животни взимаш субсидии от порядъка на 150 000 – 200 000 евро на година от пасища – 99% от аудиторията в залата не можеха да ме разберат за какво става въпрос.
Хората в залата трябваше да ми задават допълнително въпроси, за да разберат как се получава така. Това ме накара да мисля, че България в момента може би е единствената държава, в която се практикува субсидиевъдство”, обясни Ерик Борисов.
Събитието на Тематичната група за „Gen Z: Водещо обновяване на поколенията в земеделието” се проведе в Брюксел, а целта е да начертаят необходимите промени в политиката за земеделие, както и да се насърчи по-голямото ангажиране на младите хора в селското стопанство и тяхната роля в съживяването на селските райони.
Редица теми, които са актуални сред земеделските производители у нас, са сред предизвикателствата и на фермерите в останала част на Европейския съюз.
„Говорихме за липсата на финансиране и как банките гледат на младия земеделец, както и защо не искат да му отпуснат финансиране. Обсъдихме проблемите с работната ръка, както и с пласирането на продукцията на по-малките земеделски прозводители.
Говорихме за нуждата от коопериране, за маркетинга на готовата продукция. Засегнахме и темата за климатичните промени”, обясни земеделският производители Марк Цеков.
Целия разговор с Марк Цеков и Ерик Борисов можете да чуете във видеото.
2 КОМЕНТАРА
30.10.2024
30.10.2024