Взаимоспомагателният фонд за подпомагане при загуба на продукция или доход за стопаните е тема, която започна да бъде обсъждана още преди петилетка, но чак тази година започват да се поставят основите на законодателството за него, припомни министърът на земеделието и храните Георги Тахов по време на Третата годишна среща на Браншова камара “Плодове и зеленчуци” в Пловдив. 

Взаимоспомагателният фонд е една тема, която е заложена още от 2020 г. и до момента всяка година се иска дерогация от Европейската комисия (ЕК) да се отлага за следваща година. Ние решихме тази година да не искаме дерогация от ЕК и тръгнахме да работим по норматива за Взаимоспомагателен фонд”, каза министър Тахов.

По думите му Взаимоспомагателният фонд е нещо, което се иска от всички земеделци и което ще бъде нещо добро. 

В подготовка сме. Всеки ще има споделена отговорност както от държавни институции, така и от представители на земеделския бранш, понеже средствата, които ще се генерират, ще бъдат изцяло отчисления от подпомагането”, каза още Георги Тахов. 

След дебат с бранша ще бъде решено какъв ще бъде размерът на отчислението - между 1-2% от подпомагането. Ще се генерира един немалък бюджет, който ще бъде наличен през цялата година и парите ще бъдат предвидими”, допълни ресорният министър. 

Взаимоспомагателният фонд е част от инструментите за управление на риска в земеделието, като се предвижда той да бъде ползван при климатични бедствия и загуба на поне 20% от реколтата; при загуба на доход поради кризисни моменти в пазара и др.