Общата селскостопанска политика (ОСП) трябва да остане самостоятелна, с отделен и достатъчен бюджет, който да гарантира постигането на нейните цели", заяви министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов на заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел.

Той подчерта, че следва да има общи правила на ниво ЕС как държавите членки да използват тези средства.

Предвид засилващите се икономически, климатични и политически предизвикателства, е от съществено значение да се осигури адекватно финансиране на политиката, което да гарантира стабилност за земеделските стопани и устойчиво развитие на сектора, подчерта министърът.

Министърът: С поне 20% можем да свалим цените на земеделските продукти в магазините

По думите му, трябва да се съхранят ефективните инструменти на настоящата ОСП, включително директните плащания и обвързаната подкрепа, които имат ключова роля за доходите на фермерите. 

Отново призоваваме да се работи за постигане изравняване в нивата на директните плащания, за да може земеделските стопани в ЕС да са равнопоставени и конкурентоспособни“, категоричен бе той.

Устойчивостта на сектора трябва да бъде разглеждана комплексно – в икономически, социален и екологичен аспект. Според министър Тахов е необходимо да се намери баланс между екологичните цели и икономическата жизнеспособност на стопанствата, така че изискванията да не водят до прекомерна финансова тежест, особено за малките фермери. 

Глобалната конкуренция изисква ефективни механизми за защита на европейските фермери от евтин внос, който не отговаря на същите екологични и хигиенни стандарти“, подчерта министър Тахов и допълни, че ЕК  следва да разработи по-ефективни механизми за защита на вътрешния пазар.

Земеделският министър постави акцент и върху нуждата от модерни решения и по-гъвкави инструменти за управление на риска, които да осигурят предвидимост и увереност на фермерите при вземането на бизнес решения. В този контекст той призова за преразглеждане на общоевропейската рамка за реакция при кризи, така че тя да отговаря адекватно на съвременните рискове и да допринася за стабилността на сектора.

Инвестициите в иновации, цифровизация и устойчиви технологии са решаващи за бъдещето на европейското земеделие, каза още Тахов. Според него, за да бъде конкурентоспособно и адаптивно, селското стопанство в ЕС се нуждае от конкретни, целенасочени действия, подкрепени с достатъчен бюджет и стратегическа визия.