В оставащите до края на годината не повече от 20 работни дни ще бъдат изплатени над 1 млрд. лева, като най-голямото плащане ще бъде по интервенцията за основно подпомагане на доходите, по която са кандидатствали над 52 000 фермери. 

Това обяви министърът на земеделието и храните Георги Тахов при откриването на Националния агро семинар на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ). 

По думите на министъра екипът му се опитва през тази година да върне сроковете и нивата на плащане по познатия начин, по който фермерите са свикнали да получават средствата. 

„През миналата година имаше забавяне, затова сега амбицията на ръководството на аграрното министерство е плащанията да се върнат в познатите рамки, защото „едни пари имат стойност, само когато се получат навреме“, каза той. 

До края на година имаме амбицията да платим всичките 10 интервенции за обвързано с производството подпомагане за животни, мярка 10 – агроекология, 11 – биологично земеделие. Продължават с пълна сила и плащанията по ПРСР (2014- 2020) и Програмата за морско дело и рибарство“, уточни още министърът. 

Само от началото на годината до момента са изплатени вече близо 2.8 млрд. лева, стана ясно от думите му. Те са по всички познати схеми – директни плащения, държавни помощи, преходна национална помощ. 

С изплащането на остатъка по т.нар. Украинска помощ на 27 ноември в размер на 128.7 млн. лева, вместо заложените 125 млн. лева, е затворена темата „Украйна“.

Тахов отбеляза, че притесненията на браншовите лидери за проблеми с получаването на помощта не са били безпочвени, но към днешна дата всичките 650 млн. лева вече са изплатени на два транша. 

"Земеделието е основният стълб на икономиката и носи стабилност на нашата страна. Отрасълът формира над 3% от брутния вътрешен продукт. Земеделието ангажира работна ръка и е една устойчива система, затова следващата революция трябва да започне с една важна подтема – напояването. Няма нужда да се убеждаваме в изменението на климата и всичко съпътстващо. Лошото е, че според прогнозите това ще продължи“, каза още Тахов пред участниците във форума. 

Министърът посочи, че се е ангажирал сериозно с тази топ тема и е възложил да се направи анализ на свършеното през последните десетилетия. Оказало се е, че изходната база данни, с които разполагаме, е от 1997 г. и се базира на сведения от 1963 г. Той собщи, че за първи път от десетилетия е изготвен стратегически план за модернизацията и разширяването на напоителните площи у нас. 

„Едно от най-големите престъпления на прехода е унищожаването на напоителните системи в страната. Докато другите градяха, ние рушахме“, обобщи министър Тахов. 

С помощта на специалистите от дирекция „Хидромелиорации“ и външни експерти са направени необходимите замервания и заснемания. Дадено е вече предложение в Министерството на финансите за получаването на 1.2 млн лева от националния бюджет, а МЗХ се ангажира на база анализите и статистиките да увеличи поливните площи в страната с над 2.5 млн. декара, като целта е те да достигнат 8 млн. декара. 

С европейски средства към момента се прави рехабилитация на 24 напоителни канала, финансирането е малко над 100 млн. лева. Пет от тях вече са въведени в експлоатация, а до края на годината ще бъдат завършени още пет, останалите 14 ще бъдат готови до края на 2025 г. 

Само от завършените обекти, ефектът ще бъде приблизително следният – поливните площи са увеличени с над 200 хил. дка, а загубите на вода са редуцирани с близо 50%. 

През следващата година по Стратегическия план ще бъде отворена нова мярка за напояване, която ще бъде за рехабилитация и изграждане на нови канали. Заложеният там бюджет е за повече от 100 млн. евро. 

Предстои отварянето на доста подсхеми до края на 2024 г., чиито бюджет надхвърля 1.5 млрд. лева. От 29 ноември стартира приемът за нови земеделски стопани. Целта е да се върне интересът към сектора, както и да се преструктурира земеделието. Само в рамките на една година ще бъдат отворени приеми за над 3.7 млрд. лева, които са по едни от най-атрактивните дейности, целящи модернизирането на земеделието и развитието на селските райони. 

Предстои да се отвори интервенция за неземеделски дейности, в момента се подготвят критериите, като приоритет имат здравеопазване и социални дейности.