Единен орган да прилага законодателството и да поеме управлението на водните ресурси у нас, такава теза изказа министърът на земеделието и храните Георги Тахов пред журналисти. В момента три министерства делят управлението на водата, а браншовете, на които те са принципал, недоволстват от липсата на достатъчно ресурс. 

Всички ние сме свидетели на промяната на климата. Няма как да се правим, че не го забелязваме. Смятам, че, докато не се създаде единен орган за управление на водите и на водния ресурс на страната, този въпрос ще стои на дневен ред. Не да прехвърляме нещата към работна група като единен орган, а той да играе функцията на регулатор, спазвайки норматива. А нормативът какъв е? Нормативът е Законът за водите, който казва, че на първо място, трябва да бъдат осигурени питейно-битовите нужди на населението, после да има вода за напояване и на трето място, да бъде осигурена вода за работата на ВЕЦ. Към днешна дата тези три министерства - Министерство на околната среда и водите, Министерство на земеделието и храните и Министерство на енергетиката, през получаване на квоти за ползване на водни обеми от МОСВ самостоятелно се опитват да управляват този ресурс”, коментира министър Тахов. 

Как да се развива земеделието, когато няма вода дори за питейни нужди?

Според него подобен орган може да бъде държавна агенция. 

В 2/3 от страните членки на ЕС има такъв работещ орган. При липсата на такъв, всяко министерство се опитва да задоволи максимално потребностите на своите представители като ресори и по този начин ресурсите не се управляват правилно”, допълни той. 

Състоянието на инфраструктурата за осигуряване на вода също е лошо. 

Трябват огромни инвестиции и в подземната инфраструктура, както на Напоителни системи, така и на ВиК системите. Знаем, че немалка част на тази подземна инфраструктура е в недобро състояние, има загуба на вода, затова подходът трябва да е комплексен”, категоричен бе министърът на земеделието. 

Преди седмици от Министерството на околната среда и водите оцениха, че „при запазване на тенденцията за малък приток е обезпокоително обезпечаването на напояването за напоителен сезон 2025 г.” От “Напоителни системи” пък контрираха, че държавното дружество е взело всички необходими мерки по отношение на рехабилитацията на напоителните съоръжения на язовирите „Тича“, „Копринка“, „Жребчево“, „Домлян“, „Тополница“ и „Пясъчник“.