Има бюджет за подпомагане на стопаните, които са пострадали от късните пролетни студове. Преди да се тръгне към разпределението на средствата обаче, трябва да се направят контролни проверки

 

„Да, ние също сме свидетели на това, което се случи, виждаме промяната на климата, знаем за тези измръзвания, но си има разписани правила и процедури, които спазваме. Към момента се извършват първоначалните огледи и проверки, след това ще има вторични такива.

Искаме средства да получат тези, на които са им погинали насажденията, защото към момента има немалко опити покрай тези измръзвания да се опитват да се доказват и площи, които не са погинали от тях, а най-общо казано, които са унищожени от недоброто им стопанисване.

Затова е важно бюджетът да отиде по предназначение и там, където е необходим“, коментира министърът на земеделието Георги Тахов в отговор на въпрос на Агри.БГ при откриването на БАТА АГРО в Стара Загора. 

Площите ще бъдат много повече от миналата година, затова е важно средствата да отидат в правилната посока след вторичните проверки, стана ясно още от думите му.

Министър Тахов съобщи, че Законопроектът за регулиране на надценките се движи по нормативната си и правна същност. След представянето му пред заинтересованите лица и браншови организации, към момента е на завършване неговата оценка на въздействие, която се прави от независими екипи от БАН. 

Очаква се през тази седмица този етап да приключи и резултатът да бъде докладван на Министерския съвет за междуведомственото съгласуване, което ще завърши в рамките на седмица – до десет дни. 

"След като бъдат изчистени всички забележки, ако изобщо има такива, документът ще бъде предоставен за обществено обсъждане. На този законопроект не искам да му бъде спестено нищо, което правно и нормативно ни задължава да подходим и да процедираме по някакъв начин. Той не е по-различен от другите законопроекти, макар че на него му се отдава по-голямо значение. Да, той е социално значим, но съм категоричен, че той си върви по законоустановения ред", каза министър тахов.

Министърът обяви още, че Кампания 2025 се движи много добре и екипът му има амбиция за първи път от последните 4-5 години да приключи на време. Към момента има подадени над 50 000 заявления, от тях над 30 000 са приключени успешно. 

Двойно повече кандидати са подали заявления по интервенцията за застраховане в Кампания`2025, добави министърът. Той посочи, че към момента по интервенцията за застраховане, част от пакета за управление на риска, са подадени 1172 заявления за над 277 хил. хектара. „Този ръст в застрахователната активност е от особена важност в контекста на климатичните промени и зачестилите екстремни природни явления. Повишената готовност на стопаните да се застраховат показва нарастваща осъзнатост и нужда от сигурност в сектора“, категоричен бе министър Тахов.

 

Подкрепете независимата журналистика