Социалната условност е не само важен европейски регламент, но и необходима мярка за защита на работниците в България. Това каза министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов по време на свое участие в панел, част от програмата на Третата годишна среща на производителите на плодове и зеленчуци в Пловдив. 

Според него няма основание за притеснения, че социалната условност ще бъде използвана за репресивни действия или санкции към тези, които не отговорят на условията.

„Не знам защо има такъв страх от социалната условност. Поне що се отнася до нашето министерство, можете да бъдете абсолютно сигурни, че това няма да бъде използвано за някаква репресия. Това е система, която цели да осигури спазването на важни регламенти и да защити правата на работниците. Всички трябва да разбират, че целта не е наказание, а гарантиране на нормални условия за работа“, заяви министърът.

Гуцанов посочи, че в съвременния свят отношенията между работодател и работник трябва да се променят и адаптират към новите изисквания, за да се осигури по-добра защита на правата на хората, които работят. По думите му, в министерството се работи усилено за осигуряване на възможности, които ще помогнат за привличането на работна ръка в различни региони на страната.

„Възможностите за програми и финансови мерки са на разположение и те ще бъдат използвани в интерес на българските производители и работници“, допълни той.

По отношение на аграрния сектор, министърът сподели, че държавата трябва да предприеме мерки за стимулиране на българското производство и подкрепа на земеделските производители.

„Не можем да продължаваме да чакаме настрана, когато има опции, които могат да помогнат за намаляване на разходите и тежестта върху българските производители. Трябва да се възползваме от тях, за да укрепим българската икономика“, добави Гуцанов.

Министърът се фокусира и върху важността от по-добри условия за труд в селските райони, като подчерта, че тези области са основни за бъдещето на българската икономика и социална система.

„Ако селското стопанство не процъфтява, то ще се отрази негативно и на социално-осигурителната система“, предупреди той.

Гуцанов завърши с мнение, че по-доброто управление на трудовите отношения и по-прозрачните и справедливи механизми ще водят до по-добър живот за всички граждани.

От своя страна земеделският министър д-р Георги Тахов също коментира темата:

„Нямаме хора, нямаме работна ръка и това е голяма спирачка. Но това, което правим ние през МЗХ и структурите, е да върнем интереса към този поминък на българина, който е свързан със земеделието и животновъдството. Той е преминал от поминък в бизнес. За да се случат нещата обаче, трябва да има работна сила. Аз имам много мнения по този въпрос, които сме коментирали и с министър Гуцанов.

Това, което можем ние в МЗХ, е да засилим интереса към земеделието чрез всички инвестиционни мерки, защото предпочитам да говоря за сектора в контекста на инвестиционни мерки и подпомагане, отколкото да говоря за компенсаторни. Това би се случило, когато имаме рентабилно земеделие, конкурентоспособно земеделие с висока производителност и, по възможност, когато създадем условия за по-малки разходи и по-ниска себестойност“, заключи Тахов.