Какво подпомагане получава един биоовощар от Белгия? Отговор ни дава фермерът Барт, с когото се запознахме при посещение на агрожурналисти в Брюксел. Неговата градина се намира недалеч от белгийската столица. Тя се състои от 6 ха с круши и 16 ха с ябълкови насаждения.
Вижте първа част от посещението в овощната градина: Как една ферма се ражда от нулата (и продължава да расте)
Както природата диктува своите правила, така и добивите варират от година на година. При крушите фермерът отчита средно по 20–25 тона на хектар. Ябълките обаче, особено биологичните, се оказват далеч по-капризни. Един от основните сортове – Йонаголд – дава впечатляващите 60 тона на хектар през 2023/24 г., но само година по-късно резултатът спада драстично до 10 тона. За други, по-нови сортове, добивите при нормална година се движат между 30 и 40 тона на хектар.
Тези колебания в реколтата имат своето пряко отражение и върху финансите. Годината 2024/25 се оказва трудна – оборотът е около 200 000 евро. Помощ от държавата и застрахователи облекчава частично положението: фермерът получава 35 000 евро обезщетение за щети от градушка и още толкова като субсидии.
Разходите обаче не закъсняват – само променливите (торове, препарати, енергия и застраховки) възлизат на 130 000 евро, трудът струва 115 000 евро, а постоянните разходи и заемите – още 135 000. И всичко това – без да се включва възнаграждение за неговия собствен труд. Контрастът с предходната година е осезаем: тогава, при добра реколта, оборотът достига 650 000 евро.
За да осигури устойчивост, Барт активно се възползва от европейските програми. Получава плащания на площ, зелени плащания, подкрепа за преход към биоземеделие, както и субсидии за механично плевене. От тази година се включва и в мерки за повишаване на въглеродното съдържание в почвата чрез внасяне на компост и оборски тор, както и за редовни почвени анализи – така наречения „паспорт на почвата“. Миналата година пък кандидатства за поддържане на биоразнообразие, живи плетове и буферни ивици.
В стопанството се реализират и редица инвестиции, подпомогнати по програми – нови сортове ябълки, мрежи против градушка, системи за съхранение на дъждовна вода и капково напояване, машини за борба с измръзвания и механично плевене, както и нови хладилни съоръжения. По мярка за агролесовъдство е засаден 1 хектар високостволни дървета, а чрез друга подкрепа – 1,5 км живи плетове и буферни ивици.

4 КОМЕНТАРА
01.06.2025
01.06.2025
31.05.2025
31.05.2025