Динамичните времена заради коронавируса изправиха овощарите пред непознати предизвикателства, но и пред скрити възможности. Все повече са тези, които прилагат механизирано бране не само заради липсата на работна ръка, но и заради безопасното прибиране на плода. При него човешка ръка не докосва плода, което е особено важно за малината. Заради своята зърнеста структура тя не подлежи на дезинфекция, което е предпоставка за разпространението на ентеровируси и Хепатит А. 

Този проблем се решава бързо и лесно чрез иновативни комбайни за бране на плодове, каквито фирма Рио Агро внася от 2018 г. Тя е официален представител на американската марка Littau Harvester. За да се убедим в предимствата на машините, отскачаме до землището на град Лозница, известно с производството си на малини.

Свилен Милев, управител на Рио Агро: „Въпреки внушителните размери на комбайните за малини те са много прецизни машини. Настроени са така, че да обират само най-узрелия плод. Да не нараняват тези плодни пъпки, които залага растението за следващите няколко седмици, както и да не нараняват все още неузрелия плод. Тази година с технологиите на отглеждане, които нашите агрономи приложиха, за първи път постигнахме 98% сингъл на всеки плод, стигнал вече до камерата на замразяване.“

Само за две години фермерът възвръща първоначалната инвестиция, направена за такъв тип машина, използвана по правилния начин и уплътнявана с ранна и късна малина.

Свилен Милев: Една машина от този тип замества 300 човека на ден, тъй като за един декар бране ръчно са необходими трима души. Капацитетът на машината е 30-35 дка за 8-часов работен ден. Тя е пригодена да работи и с по-дълга продължителност, тъй като е осветена. Може да работи и през нощта.“

Обслужващият персонал на машините е не повече от четирима души, което спестява средства и на самите малинопроизводители. Обучението е в ръцете на фирма Рио Агро. 

Свилен Милев: „Рио Агро разполага със собствен мобилен сервиз, реагираме на момента на всеки повик за авария. При този тип машини няма вариант поддръжката да се забави, тъй като малината презрява и тя на следващия ден реално трябва да бъде бракувана.“

Идеята на агроцентъра със седалище в град Попово и на агрономите на Рио Агро е в края на годината всеки малинопроизводител да получи информация колко точно му струва производството на 1 кг малини – с торене, поливане, препарати за растителна защита.

Грета Илиева, агроном в Рио Агро: „Работата на нашия екип е свързана с разгръщане на потенциала на земеделските култури и най-вече с намаляване на себестойността на продукцията чрез правилни консултации. Изготвяме индивидуални препоръки за минерално хранене и растителна защита на база на почвени и вегетативни анализи. На това поле сме третирали по един нетипичен начин с включване на хлорния йон, който се оказа един много добър коректор на токсичната алкалност. Въведохме и практики за активиране на растителния имунитет. 

Всички растения го притежават, но поради една или друга причина той не се отключва и затова с наша помощ растенията започват сами да се защитават от външни влияния.“

А климатични аномалии през последните няколко години никак не липсват. Този сезон основен проблем на всички малинопроизводители, както и при всички други земеделци беше засушаването.

Хелена Коева, агроном в Рио Агро: Въпреки неблагоприятната година и недостатъчния воден ресурс наблюдаваме едни по-добри резултати в сравнение с предходната година. Изведохме навреме растителнозащитните мероприятия и подхранване на растенията според техните нужди с микро- и макроелементи.“

Само на територията на град Лозница работят осем машини. Една от тях е на Айхан Хашимов, който се занимава с отглеждане на ягоди и малини вече 18 години.

Айхан Хашимов, малинопроизводител от Лозница: „От три години работим с Рио Агро, като първоначално закупихме машина Korvan за бране на малини, доволни сме. Агроцентърът се разви, като вече има и наети агрономи от фирмата, които ни сътрудничат, идват, помагат ни на полето с препоръки за торене, третирания за болести. Бих могъл да кажа, че фирмата се развива в една положителна насока, която е в помощ на нас, производителите.“

Фирма Рио Агро е намерила съмишленик в лицето на Българска асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните. От тази година помага и на своите приятели от Съюза на Дунавските овощари и Добруджански овощарски съюз с брането на сини сливи. От две години този тип машини берат успешно и вишни.

Свилен Милев: „При вишните и сините сливи машините също се представиха супер успешно. Там персоналът е същият, не повече от четирима души. При тях достигнахме добив на 8-часов работен ден от 20-25 тона. Същият е и при сините сливи.“

От тази година фирма Рио Агро предлага и опцията машини под наем. Виждайки невероятния резултат в края на сезона, все повече наематели решават да закупят машината, доплащайки нейната стойност. Останалите пък я заявят отново за следващата година, уверени, че механизираното бране е бъдещето на успешното овощарство в България.

Повече за каталога и услугите на Рио Агро може да откриете на www.rioagro.com.