Пчелите имат предпочитания към меда, който произвеждат. До това заключение е стигнал Харис Фотопулос, който е второ поколение пчелар. Той е един от първите в Гърция, който популяризира пчелния прашец и пчелното млечице, научаваме от гръцкия сайт Agronews.
Любовта на Харис към пчеларството се заражда още от детството. Той с внимание наблюдава как родителите му Михалис и Мария развиват семейния бизнес. През 1980 г. двойката чисто любителски започва да произвежда мед от само пет кошера в градината на своята къща. Три години по-късно вече обгрижват 200 кошера и се превръщат в професионални производители.
През 1994 г. Харис поема бизнеса и полага усилия да популяризира пчелния прашец и пчелното млечице. За да придобие необходимите знания за професията на пчелар, той посещава обучителни семинари по пчеларство в Института по селскостопански науки (IGE) и практикува занаята заедно с родителите си, които го подкрепят и до днес.
Манталитетът на пчеларите не се е променил от поколение на поколение. Това, което се промени обаче, са знанията и инструментите, които улесняват работата, смята Харис.
В момента в компанията му работят 10 служители. Те прилагат съвременни технологии за управление на пчелните кошери, които включват дистанционно наблюдение и контрол.
За да могат пчелите да използват оптимално природните ресурси, Харис мести своите 2000 кошера на различни места.
Тази година производството на мед достигна 100 тона от 10 различни сорта, отбелязват производителят.
Сред най-обичаните разновидности от потребителите са медът от мащерка и от ела.
Пчеларят Харис Фотопулос обаче смята меда от пирен за по-добър от останалите, тъй като освен полезните му свойства за организма, той е забелязал, че пчелите го произвеждат с по-голямо удоволствие, проявяват интензивна активност, без да се уморяват по време на събирането.
Вижте още:
Фалшив мед на пазара: Къде са мерките и платформите за контрол?
Смъртността на пчелите в Украйна достигна 20-25%
Пчелар: Спре ли вносът на фалшив китайски мед в ЕС, изкупните цени ще скочат с 30%
0 КОМЕНТАРА