Преработвателите на слънчоглед не очакват шоково поскъпване на олиото, въпреки липсата на достатъчно суровина тази година, стана ясно по време на кръгла маса на тема „Предизвикателства и перспективи пред преработвателния сектор в България“.
От сектора отбелязаха, че във връзка с продължаващите над 19 месеца затруднения при търговията със зърнени и маслодайни култури, продиктувани от защитните мерки срещу вноса от Украйна и увеличаване на административната тежест, се забелязват загуби не само за бранша, но и за държавния бюджет.
Яни Янев, председател на Сдружението на производителите на растителни масла и преработватели на маслодайни култури в България, бе категоричен, че в нито един момент не е съществувала заплаха за България, продиктувана от вноса на слънчоглед от Украйна.
“Политиката на солидарност на България към исканията на Полша, Унгария, Словакия и Румъния в този аспект е нелогична. Основните количества зърно, маслодайни семена, олио и други селскостопански стоки преминават през тези страни, за което те получават такси за превоз и претоварни операции на тяхната територия, като от ЕС са инвестирани огромни европейски средства в пътна, железопътна и пристанищна инфраструктура”, изрази позицията си председателят на сдружението.
Цените на слънчогледа в Украйна достигнаха тригодишен връх
По време на кръглата маса бяха изнесени данни, според които през 2022 г. са преработени над 3,5 млн. тона слънчоглед от които 1,4 млн. тона от внос. Изнесени са 910 012 тона слънчогледово олио, 660 346 тона белен слънчоглед и 931 961 тона слънчогледов шрот на обща стойност над 2,6 милиарда евро.
През 2023 г. по официална информация от аграрното министерство, вътрешното производство на слънчоглед се оценява на 1,620 млн. тона, а вносът- от 492 хил. тона.
“Очакваната реколта за тази година ще бъде не повече от 1,4 млн. тона, количества, крайно недостатъчни за нуждите на преработвателите, които са над 4 млн. тона на годишна база”, каза още Яни Янев.
По думите му ключово предизвикателство пред бранша е подобряване комуникацията с държавата и липсата на суровини, за вътрешния и външен пазар, след тежката година с лоша реколта от слънчоглед.
0 КОМЕНТАРА