Макар и млад като бранд, ЛИДЕА черпи сили от богата селекционна традиция и международен опит. Под ръководството на Мартин Величков компанията утвърждава позициите си в България и Сърбия, като поставя в основата на своя успех партньорството със земеделските производители, иновацията и силния екип.
Мартин Величков е мениджър на ЛИДЕА за България и Сърбия. Икономист по образование. Преди да се насочи към агробизнеса през 2011 г., работи дълги години в сектора на бързооборотните стоки и фармацията. В ежедневната си работа разчита най-вече на умението да планира и приоритизира, а в преговорите – на способността да изслушва и да разбира нуждите на отсрещната страна.
Как се стигна до това да поемете ръководството на ЛИДЕА за България и Сърбия?
До сливането на Еуралис и Косад Семанс заемах позицията на финансов директор за Югоизточна Европа. През този този период имах възможност да се запозная със спецификите на различните пазари, както и да участвам активно в изготвянето на стратегии, ценообразуване и търговски политики. В началото 2021 г., непосредствено преди сливането на двете компании на локално ниво, ми беше предложено да поема ръководството на ЛИДЕА за България и Сърбия. Без да знам в този момент какво точно предстои, за мен това бе възможност, която приветствах!
Какво Ви мотивира в ежедневната работа?
Мотивира ме успехът – успехът на компанията, моят личен успех като ръководител и успехът на всеки един от екипа.
Как оценявате развитието на пазара на семена у нас през последните години?
Земеделските производители взимат все по-информирани решения и стават все по-взискателни към качеството на предлаганите семена. Лично аз смятам, че този тренд е позитивен за сектора.
С какво ЛИДЕА се отличава от конкурентите на местния пазар?
В ЛИДЕА вярваме, че не просто продаваме семена, а предоставяме решения и изграждаме партньорства със земеделските производители. Нашите агрорешения са многокултурни, високопроизводителни и адаптирани към разнообразието от сеитбооборот и типове на земеделие. Те отговарят както на икономическите, така и на социални очаквания на земеделските производители.
Кои са най-големите предизвикателства в управлението на Вашия екип?
Най-голямото предизвикателство е поддържането на постоянно висок морал и мотивация сред членовете на екипа.
Колко важен е човешкият фактор и как поддържате мотивацията на служителите си?
Човешкият фактор е изключително важен и до голяма степен успехът на компанията зависи от това, колко е мотивиран екипът. Различни са начините да поддържаме тази мотивация – като например да отбелязваме и поощряваме дори малките успехи, да обясняваме амбицията на компанията и специфичните дейности. За да бъдат ангажирани, служителите преди всичко трябва да знаят защо нещо се прави или се случва!
ЛИДЕА е сравнително млад бранд – създаден преди едва 5 години. Той е резултат от обединението на два водещи френски земеделски кооператива с дългогодишен опит в селекцията и производството на семена – Еуралис и Косад Семанс. Българският клон на Еуралис е открит през 2009 г., а малко по-късно – и този на Косад Семанс. Семената от селекцията на групата обаче са познати у нас много преди това, под марките Рустика и По Семанс. Днес ЛИДЕА се стреми към удовлетвореност на клиентите, като развива близки взаимоотношения и се вслушва в нуждите на земеделските производители.
Какви са дългосрочните цели на ЛИДЕА в България и региона?
Нашата основна цел е устойчив растеж и увеличаване на пазарния дял във всяка от културите, които предлагаме в портфолиото си!
Какви промени очаквате в семенарската индустрия в близко бъдеще?
Семенарските компании са изправени пред предизвикателството да осигуряват все по-високодобивни решения, адаптирани към климатичните промени в конкретните региони.
Коя е най-важната Ви мисия като лидер?
Да успея за изградя и поддържам екип, с който заедно да постигнем и дори да надминем амбициозните цели на компанията в региона!
Какъв съвет бихте дали на българските фермери, които искат да успеят в агробизнеса?
Бих се въздържал да съветвам българските фермери, тъй като те имат много по-голям опит и по-широк поглед от мен върху целия процес. Единствено като икономист считам, че за в бъдеще все по-важен ще е процесът по управлението на риска – не само по отношение на климата, но и във финансов и геополитически аспект!
