На почти 1000 метра надморска височина се намира мандра "Михалково". Там се правят чисти млечни продукти от овче мляко – без примеси, без стабилизатори и добавки. Истински късмет е да се достигне до това райско кътче в Родопа планина. Екипът на Агри.БГ се изкачи до екочифлик "Гагови ниви".  Там се срещнахме с Ганка и Гето Гетови, които отвориха не само вратите на мандрата, но дома и сърцата си за нас. Това са едни от най-интересните герои в поредицата "Фермерски истории от Родопите".  

Фермерска история от Орфей Милк: Затворен кръг на производство и истински български храни


Жана Чавдарова, която е технолог в мандрата, сподели как се произвеждат някои от уникалните храни, в които се влагат основно мляко и много мерак за работа. 

Бутиковото предприятие работи само с мляко от собствените си овце. Правят се кисело мляко, брънза, овче сирене и няколко вида овчи кашкавал. Жана, майсторът на тези продукти е в минимандрата от 14 години. 

Истинският овчи кашкавал се приготвя трудно, защото е ръчно произведен. Първо се затопля млякото на определена температура. След това са засирва само с кисело мляко и със сирищна мая. Няма нищо изкуствено и изкуствени закваски, ползваме нашето кисело мляко. След това стои известно време да се захване, насичам го, режа го, изпичам го в казана. После се изцежда, трябва да втаса, докато почне да са разтича. След това го месим на ръка, слагам го във формите и стои там. Два месеца зрее кашкавалът, за да стане истински кашкавал“, разказва още технологът. 

Процесът на производство на млечни храни не е за припряни хора, иска се голяма доза търпение, за да се стигне до готовия продукт. Потребителите могат да оценят вкуса, но едва ли си представят колко труд и време има вложени в парченцето сирене или кашкавал, което слагат на трапезата си. Жана споделя каква е тайната и на хубавото кисело мляко, което произвежда. 

„Тайната на хубавото овче мляко е, че е истинско. Издоеното млякото директно от овцете се вкарва в мандрата, цедим и заквасваме пак с наша закваска. Маслеността е над 6%, защото овчето млякото е по–силно и по-гъсто. В нашата мандра маслото е вътре в продуктите, всичките продукти са пълномаслени. Ние масло не вадим“, споделя още Жана. 

Тя не крие технологията, по която работи, защото е уверена, че хубавата суровина ги прави уникални. 

Рецептата: Мляко се затопля, пастьоризира се на 94 градуса, пак се охлажда. На 48 -50 градуса се заквасва, стои така на топло два часа, за да се хване и след това отива в студената камера. 

От мандрата целогодишно излизат кашкавал, сирене и брънза, които са с голяма трайност и се съхраняват по-дълго в складовете на бутиковото предприятие, докато при киселото мляко може да има малка пауза в производството.

Кашкавалът се прави в няколко разновидности – с манатарки, с орехи, с чубрица и маслини. Продуктите са любими на туристите, които преминават през Михалково, където мандрата има магазинче.