Национално представителните организации, членове на Националния съвет по храните изпратиха писмо с искане за промяна на наредбата за фискален контрол върху движението на стоки с висок фискален риск до служебния премиет Димитър Главчев, министъра на финансите Людмила Петкова и министъра на земеделието и храните Георги Тахов.
През седмицата лозари и винопроизводители излязоха на протест срещу огромния административен контрол, който се налага с прилагането на Наредба Н-5 от 29 септември 2023 г. за условията и реда за осъществяване на фискален контрол върху движението на стоки с висок фискален риск. Тя ги задължава предварително да декларират гроздето чрез електронна декларация, която да подадат към Националната агенция по приходите (НАП).
„Въпреки множеството писма и срещи до този момент не сме получили реални обяснения и доказателства, че въведеният механизъм на свръхадминистративен контрол води до повишена събираемост и обективна практическа полза за фиска. Но едно е неоспоримо - въведената регулация представлява само допълнителна и ненужна административна тежест, а в някои случаи и неизпълнима. Затруднява и оскъпява процесите на доставка, без да има реална практическа полза за осъществяваната контролна дейност от органите по приходите”, посочват в писмото до премиера Главчев от организациите.
Лозари и винопроизводители обясниха пред медиите многократно, че контролът е неприложим, защото няма как на всеки лозов масив да се осигури служител с компютър и интернет връзка.
„На практика единственото решение, което получихме на всички срещи от НАП е да „заобикаляме Закона“ като ползваме изключенията – да се транспортират суровини и продукция с камиони до 3.5 тона, тъй като реално няма практически варианти на полето да се остойности и претегли продукцията, за да се декларира съгласно изискванията на новия режим. Тези, които до сега заобикаляха Закона и сега продължават да го правят, но за нас - представителите на отговорния бизнес в България, подобно „заобикаляне“ е неприемливо и недопустимо. В тази връзка отново настояваме за ревизия на Закона, с която да се постигнат практически приложими и адекватни норми за бързооборотния сектор, в който работим”, настояват още производителите в писмото до служебния премиер.
От НАП пък отговориха на обвиненията на лозарите и винопроизводителите, че гроздето е сред стоките с висок фискален риск, които най-често се използват в схеми за измами с ДДС и е идентифицирано от приходната администрация като рисково.
Agri.bg продължава да следи развитието по темата.
0 КОМЕНТАРА