Лозаро-винарският сектор е изключително притеснен от прилагането на Наредба № Н-5 от 29 септември 2023 г. за условията и реда за осъществяване на фискален контрол върху движението на стоки с висок фискален риск.  Въпреки призивите този контрол да отпадне, до момента исканията на производителите и преработвателите са без резултат. По тази причина лозари и винари организират протест на 31 юли в района на Бургас. 

Направихме  многократни срещи между представители на лозаро-винарския сектор  и министъра на финансите на г-жа Людмила Петкова, и представители на НАП... Бяха поети ангажименти  от тяхна страна за преразглеждане движението във вътрешността на страната на винено грозде - от лозята до преработвателните предприятия. До този момент нямаме никакъв отговор от институциите. Наближава гроздоберната кампания, а това ще блокира работата в целия сектор. Затова единственото, което можем да направим, е да протестираме. Планираме протестът да се проведе на 31 юли 2024г. на територията на общ. Поморие  в 8.00 часа”, обясни за Agri.bg председателят на  Националната лозаро-винарска камара Йордан Чорбаджийски.

Той припомни, че казусът с Наредба № Н-5 касае не само виненото грозде, но и всяка земеделска продукция, включително плодове и зеленчуци, в непреработен вид, произвеждани на територията на страната и транспортирани от полето до преработвателните предприятия. 

Накратко режимът предвижда движението във вътрешността на страната на винено грозде - от лозята до преработвателните предприятия да подлежи на предварително деклариране по електронен път от лозовите масиви на стоките от изпращача, като декларацията освен множество други реквизити (превозни средства, шофьори и т.н.) да съдържа и точното количество (нето) на виненото грозде. 
  

Практически е невъзможно на полето да се разполагат кантари за предварително мерене на стоки като винено грозде и да се определи с точност бруто и нето тегло. Също така е невъзможно при транспорт да е налице пълно съответствие между натовареното и разтоварено количество на стоки от такъв характер в насипно състояние. В много лозови масиви, които са в земеделски зони, няма обхват на мобилните оператори, камо ли на интернет връзка за осъществяване на електронно деклариране. И не на последно място - изключително трудно е в период на гроздоберна кампания, когато най-големият проблем за стопанствата е да намерят работна ръка, да се осигурят и специалисти, които да обезпечават подаването на декларации по електронен път или да потвърждават получаването на стоките отново по електронен път”, обясни още председателят на Националната лозаро-винарска камара.

Чорбаджийски подчерта, че когато става въпрос за движение на винено грозде от лозовите масиви, до преработвателното предприятие, последното е данъчен склад по смисъла на ЗАДС, т.е. обект, който е под постоянен контрол от страна на Агенция „Митници“. Това включва и дистанционен контрол чрез измервателни уреди и най-вече с камери за денонощно наблюдение в реално време с дистанционна връзка на Агенция „Митници“, които контролират целия поток - на хора и превозни средства, влизащи и излизащи от предприятието, което дава възможност да се проследи в реално време въвеждането на суровини в данъчния склад.