Седмицата донесе интересни теми в нашия земеделски сектор.

Казват, че лавандулата не е просто растение – тя е състояние на духа. Но в България изглежда, че това състояние е в отпуск. Рекордни площи с лавандула преди две и три години започнаха да изчезват, подобно на изпаряваща се дестилация. Времената, когато ароматната лилава билка покриваше полетата, изглежда, отстъпиха на едни по-зелени пасища, но, за съжаление, пълни с виртуални животни.

Зад този "лавандулов" драматичен спад стоят и две основни причини, според производители. Едната е нормализацията на пазара след Ковид кризата, тъй като по време на пандемията имаше бум на търсенето на етерични масла с цел превенция и допълнителна здравна грижа, както и известно презапасяване. 

Втората причина е много по-тревожна – съществува вероятност част от крайните клиенти заради несигурността в европейското законодателство по отношение на химикалите, вече да са започнали да изваждат някои етерични масла от своите крайни продукти. Повече по темата можете да прочете в материала на Паулина Йоргова. 

Темата за виртуалните животни излезе от националния мащаб и се прехвърли на европейско ниво. Повдигнаха я младите земеделски производители  Марк Цеков и Ерик Борисов. Те взеха участие в работна група за новото поколение фермери и предизвикателствата пред тях, организиране от Европейската комисия. 

Животновъдът Ерик Борисов подчерта, че високите нива на корупция отличават нашата страна от останалите членки на Съюза.

"Тема, която исках да засегна при изказването си на тази дискусия, беше темата за високата степен на корупция в България и т.нар. субсидиевъдство у нас. И това, което ми направи впечатление, след като казах как с две виртуални животни взимаш субсидии от порядъка на 150 000 – 200 000 евро на година от пасища – 99% от аудиторията в залата не можеха да ме разберат за какво става въпрос. Хората в залата трябваше да ми задават допълнително въпроси, за да разберат как се получава така. Това ме накара да мисля, че България в момента може би е единствената държава, в която се практикува субсидиевъдство”, обясни Ерик Борисов.

Покрай темата с кражбата на субсидии (да, когато лъжеш с виртуални животни, ти крадеш субсидии!), се сетих за една мисъл на Оскар Уайлд:

„Единственият начин да се отървеш от изкушението е да му се отдадеш”.

И като се сетя колко изкушени от лесни субсидии хора има в земеделския сектор и как бързо се отдават на това изкушение... 

За жалост, не всяка субсидия за пасища води до животни в стопанствата – понякога, вместо стада по полето, получаваме само ушни марки и нечий пълен джоб с пари.

Понякога зад европейските субсидии не стои нито аромат на лавандула, нито животни. И така, пасищата си  пустеят, а парите – изтичат... Като лавандулово масло в ръцете ни.

За какво още говорихме в подкаста – вижте във видеото. 

Четете Дарик в Агри.БГ и случайте Агри.БГ по Дарик радио. 

Всички епизоди⁠ на AgriПодкаст
🎧: Ние сме в Spotify: ⁠https://open.spotify.com/show/3zGayp15vTKfgd4a3PpA6P?si=e1648f7960b64d73
🎧: В Anchor: ⁠https://podcasters.spotify.com/pod/show/agribg-podcast
🎧: Както и в Youtube Podcast: ⁠https://youtube.com/playlist?list=PLKezk4LLz3nsRpvI8x4eZnZRSeACmsFHL&si=pzGPQbUVj8S8wZdl